Hlavní navigace

Doplacení zdravotka a sociálka stále v jiných lhůtách

10. 1. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zdravotko i sociálko budou podnikatelé letos doplácet pořád v rozdílných termínech. Podle návrhu zákona, který předložil senátor Petr Pakosta (ODS), se sice měly tyto lhůty sjednotit, vláda se však rozhodla účinnost novely odložit. Původně měl zákon nabýt účinnosti 1. dubna, čímž by se vztahoval ještě k roku 2011, v současnosti se ale počítá s účinnosti od 1.srpna. To znamená, že jednotných termínů pro doplacení zdravotního a sociálního pojištění podnikatelé nejspíše dočkají až příští rok.

Touto změnou v účinnosti zákona se předejde tomu, aby v období, kdy je možné zaplatit doplatek pojistného na všeobecné zdravotní pojištění za rok 2010, tj. v období od 1. ledna 2011 do 8. července 2011, byly v účinnosti dvě rozdílné právní úpravy data splatnosti tohoto doplatku, zdůvodnila vláda své rozhodnutí, proč účinnost zákona odložit.

Stále tak platí, že zdravotní pojištění musí podnikatele doplatit do osmého dne od podání daňové přiznání (nejpozději tedy do 8. dubna) a sociální pojištění do 8 dní od podání přehledu o příjmech a výdajích (nejpozději 8. května). Každoročně díky tomu dochází u podnikatelů k nemalým zmatkům a nejasnostem. Čtěte více: Termíny pro doplacení zdravotka a sociálka se sjednotí, asi už v příštím roce.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).