Hlavní navigace

Kamionoví dopravci zaplatili na mýtném letos už dvě miliardy

27. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Automobiloví dopravci platí za používání českých dálnic a rychlostních silnic stále vyšší mýtné – od začátku roku jsou to už dvě miliardy korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic padla toto suma o tři týdny dříve než v loňském roce. Přes 60 procent mýtných plateb jde na vrub kamionům s tuzemskou poznávací značkou.

Vyšší výběry jsou spojené především s ekonomickým růstem a vysokou spotřebou zboží. Kolem dálnic rostou obří logistická centra a v průmyslových zónách přibývá montoven nejrůznějších produktů. Některé firmy přitom materiál do výroby přesouvají přímo z kamionů, a šetří tím skladové prostory.

Povinnosti platit podléhají kamiony o hmotnosti 12 tun a více. Průměrná sazba na dálnicích je 4,05 koruny za kilometr, na silnicích první třídy je zhruba poloviční. Loni se vybralo 5,6 miliardy korun, letos by to podle odhadů Ředitelství silnic a dálnic mohlo být o miliardu více. V roce 2009 by měly být výběry ještě vyšší, protože mýtné začnou platit i malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Brzo začnou kamionoví dopravci platit mýtné také na Slovensku; výběr dodavatele elektronického mýtného systému se tam dostává do finále.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).