Hlavní navigace

Doručovací firmy nestíhají, letošní přetlak v posílání balíků je obrovský

30. 11. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Slevové akce a předvánoční nákupní horečka, to jsou dva hlavní důvody, proč se přepravní společnosti prakticky nezastaví a na doručení balíku se čeká déle.

Letošní rok se opět zapíše do historie. Počet rozesílaných balíků vzroste až o 10 % oproti loňskému roku.

Desetina balíků má v tomto čase zpoždění

Češi nakupují ve velkém a přepravní společnosti tak nestíhají. Čekání na balík se může až u desetiny zásilek zpozdit o několik dnů. Během listopadu a prosince roste počet odesílaných balíků pravidelně až o polovinu oproti běžnému provozu v letní sezóně.

Čtěte také: Objednávejte dárky včas. Nejsou lidi, doručení se může zpozdit, varují e-shopy

Letošní nákupní horečku ale přiživily navíc slevové akce během Black Friday a také během Dnů dopravy zdarma, ke kterým se letos připojilo 1444 českých e-shopů. Češi během nich 13. až 15. listopadu utratili necelých 600 milionů korun. Přepravní společnosti s tím už však dopředu počítaly a na výpomoc si najaly brigádníky: Pro předvánoční provoz jsme jako výpomoc najali brigádníky a celkově jsme pak za celý letošní rok významně zvýšili počet stálých pracovníků, říká Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Zpoždění balíků může způsobit i nevlídné počasí

Na předvánoční sezónu se letos připravila dopředu také společnost PPL. Ta však přiznává, že do rozvozu balíků mohou zasáhnout nečekané události: Riziko nečekaných událostí je v zimě obrovské. Například zpoždění jednoho kamionu mezi pobočkami a centrálním překladištěm o tři hodiny způsobí zpoždění téměř tří tisíc zásilek o jeden den, upřesňuje Petr Chvátal, generální ředitel společnosti PPL.

Čtěte také: Zkroťte dobírku, nejhorší ze všech platebních metod

Tip na titulku-srážky-duben

Ten proto doporučuje, aby zákazníci nenechávali objednávku vánočních dárků na poslední chvíli. Nejzazším termínem bude letos objednávka dne 21. prosince, po tomto datu už žádný z přepravců nemůže garantovat dodání do Štědrého dne. 

Plaťte kartou, zrychlí se proces doručení, doporučují přepravní společnosti

Přepravní společnosti také doporučují, aby lidé za dárky platili již předem nebo kartou u kurýra, platba v hotovosti na dobírku totiž celý systém doručení brzdí: Pokud by u kurýra během dne všichni zákazníci zaplatili kartou namísto hotovosti, tak by řidič stihl za den rozvést až o desítky balíků více. To je v předvánočním čase obzvlášť důležité, uzavřel Petr Chvátal. 

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).