Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Dostala od zaměstnavatele příspěvek na pokutu, zaplatí z toho daně i pojistné

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jan Molín

Vstřícnost zaměstnavatelů může mít za následek vyšší zdanění příjmu zaměstnance. Odborník radí, jak přispívat, aby to nešlo do daní.

Zaměstnavatel dal své zaměstnankyni příspěvek 800 korun, které posloužili na úhradu pokuty. Platí se z této částky daň, zdravotní a sociální pojištění?

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Pokud jde o příjem, který plynul od zaměstnavatele, byť šlo o příjem nepeněžní či příjem „spočívající v jiné formě plnění“ (viz § 6 odst. 3 zákona o daních z příjmů), bude to příjem zdaňovaný v rámci vyplacené mzdy za dané období. Takový příjem podléhá i pojistnému.

Možností, jak se vyhnout zdanění a zpojištnění takového příjmu je využití § 6 odst. 9 písm. g) ZDPř, tedy zahrnout za zaměstnance zaplacenou pokutu mezi nedaňové náklady zaměstnavatele. Je to možné do 2 000 Kč za rok. 

Čtěte také: Prorodinná opatření pro zaměstnance i podnikatele mají v roce 2018 zelenou

Další redakční tip: Tady se scházejí milenci. Hodinový hotel nevypadá špatně

Do jaké kategorie činnosti se řadí provoz hodinového hotelu? Co musí splňovat a týká se ho elektronická evidence tržeb? Odhalte detaily nevšedního oboru. Čtěte více v článku