Hlavní navigace

Dovolená navíc jako nejjednodušší benefit: Dva ze tří zaměstnanců mají víc volna

15. 1. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zákoník práce umožňuje čerpat čtyři týdny dovolené ročně, to se však podle průzkumu STEM/MARK týká jen třetiny zaměstnanců.

Dva zaměstnanci ze tří mají volna více a přes desetinu zaměstnanců je proti dalšímu prodloužení dovolené. 

Motivující benefit

Firmám se daří, zaměstnanců je na trhu práce nedostatek a při dobré organizaci práce je dovolená navíc v podstatě nejjednodušší a nákladově nejpřijatelnější benefit. Navíc se ví, že peníze už pro zaměstnance nejsou nejdůležitější faktor, dodává František Boudný, ředitel personální agentury Předvýběr.CZ, pro kterou byl průzkum dělán. Získat nárok na týden dovolené navíc v průzkumu vítalo 98 % zaměstnanců, naopak jedenáct procent bylo proti.

To, že firmy vnímají dovolenou jako motivující benefit, potvrzuje i skutečnost, že příliš často zaměstnancům neurčují, kdy si ji mají vybrat – 76 % dotázaných čerpá dovolenou podle vlastních potřeb. A čerpání určuje zaměstnavatel někdy ve 14 procentech a vždy jen u 3 %. Celopodniková dovolená se pak týká šesti procent zaměstnanců.

Poslanci navrhli uzákonit 5 týdnů dovolené jako povinné minimum pro všechny. Více najdete v článku 5 týdnů dovolené povinně i ve firmách? Čtěte podrobnosti v otázkách a odpovědích

Dovolená není jen rekreace

Čtvrtina respondentů si vybere aspoň polovinu dovolené vcelku, úplně celou si ji většinou vyberou jen čtyři procenta dotázaných. Až 66 % zaměstnanců čerpá volno průběžně po dnech během roku a čtyři z deseti zaměstnanců mají možnost vzít si i volno mimo dovolené po dohodě se svým šéfem. Zajímavé je, že šestina lidí jako formu volna uvedla práci z domova. Řada zaměstnavatelů nerada umožňuje home office právě proto, že produktivita lidí v takovém případě často není nejvyšší, vysvětluje František Boudný zjištění průzkumu. Podle průzkumu také 5 % zaměstnanců nemá čas vybrat si dovolenou.

školení-leden22-molín

O práci z domu jsme psali v článku Home-office a práce na dálku? Podle odborníků v budoucnu běžná praxe

Za dovolenou nejčastěji zaměstnanci utratí třetinu až polovinu výplaty, což uvedla více než třetina respondentů. Jednadvacet procent lidí stojí dovolená méně, další pětina naopak utratí polovinu až jednu celou výplatu a čtyři procenta zaměstnanců za ni dají ještě více. Poslední pětina nedokázala uvést, kolik peněz vydají za dovolenou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).