Hlavní navigace

Druhý pilíř zatím dopadá fiaskem. Čtěte, které změny se chystají

9. 7. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Statistiky počtu účastníků v druhém pilíři hovoří jasně, lidé nemají o důchodové spoření zájem. Chystají se proto změny, kterém mají systém zatraktivnit.

Když v lednu odstartoval druhý pilíř důchodového systému (důchodové spoření), penzijní společnosti tvrdily, že do poloviny letošního roku očekávají půl milionu účastníků. Jak však ukazují aktuální statistiky, šlo pouze o zbožné přání a počet lidí, kteří si důchodové spoření zařídili, se pohybuje o řád níže. Ministerstvo financí proto připravilo návrh zákona, který by měl důchodové spoření změnit a učinit tak pro lidi atraktivnějším.

Čtěte také: 5 důvodů, proč zatím nevstupovat do druhého pilíře

Fiasko zvané druhý pilíř


Autor: www.isifa.com

Druhý pilíř zatím lidi nepřilákal.

Do konce června očekáváme půl milionu účastníků v druhém pilíři a do konce roku okolo jednoho milionu, znělo na počátku letošního roku z úst představitelů penzijních společností. Už čísla za leden ale naznačovala opak. Do druhého pilíře vstoupilo za první měsíc jenom necelých 5 tisíc Čechů. Penzijní společnosti nicméně zůstávaly optimistické a tvrdily, že za vše může nízká informovanost lidí a že i nadále jich do poloviny roku očekávají v druhém pilíři sta tisíce.

K výraznému zlepšení ale nedošlo ani v dalších měsících. A když minulý týden Asociace penzijních fondů zveřejnila celková data za první půl rok, bylo jasné, že důchodové spoření se dá zatím nazvat fiaskem. Do 1. července vstoupilo do druhého pilíře pouze 74 573 Čechů. V posledních červnových dnech vstupovali do II. pilíře hlavně lidé starší 35 let, jejich podíl ve druhém pilíři tvoří 65,5 %. Mírně převažují muži, kteří představují 57 % klientů, doplnil prezident Asociace penzijních fondů ČR Karel Svoboda.

Co se týče jednotlivých typů fondů, do kterých lidé investují, vévodí jim dynamický fond. Ten zvolila takřka polovina účastníků druhého pilíře. Pětatřicátníci mají do důchodu ještě 30 let, takže je před nimi relativně dlouhý investiční horizont a zcela racionálně předpokládají, že v dynamických fondech bude z dlouhodobého pohledu vyšší výkonnost, dodal viceprezident asociace Aleš Poklop.

Podíl účastníků v jednotlivých typech fondů:

  • Fond státních dluhopisů 1,7 %
  • Konzervativní fond 19,5 %
  • Vyvážený fond 34,5 %
  • Dynamický fond 44,3 %

Druhý pilíř čekají změny

Malý zájem lidí se nezamlouvá ani stávající vládě v demisi, která důchodovou reformu a druhý pilíř prosadila. Odstupující ministr financí Miroslav Kalousek proto ještě připravil novelu zákona o důchodovém spoření, která by druhý pilíř měla pozměnit a zvýšit jeho atraktivnost pro občany.

Čtěte také: Druhý důchodový pilíř čekají změny. Zvýší se počet zájemců?

První změnu tvoří prodloužení lhůty pro vstup starších lidí do druhého pilíře. Kalousek konkrétně navrhuje, aby se hranice zvýšila na 40 let a otevřelo se další období pro osoby starší 40 let. Ti by do druhého pilíře mohli vstoupit ještě do konce roku 2014. Další novinkou má být možnost ze systému vystoupit, a to ve vymezeném období tří měsíců po uplynutí 5 let účasti v druhém pilíři. Jestliže se někdo rozhodne druhý pilíř opustit, nebude se již moci do druhého pilíře vrátit. Po skončení smlouvy o důchodovém spoření převede penzijní společnost 60 % hodnoty prostředků účastníka zpět do státního rozpočtu jako úhradu pojistného na důchodové pojištění. Tento podíl odpovídá části pojistného, o kterou bylo snížené pojistné na důchodové pojištění z důvodu účasti v důchodovém spoření. Na účastníka se následně bude pohlížet, jako by do druhého pilíře nikdy nevstoupil. Doba jeho účasti na důchodovém spoření tak nebude ovlivňovat výši starobního důchodu z důchodového pojištění.

Pokud by hodnota 60 % prostředků účastníka byla nižší než 60 % vybraného pojistného, bude penzijní společnost do státního rozpočtu převádět hodnotu prostředků účastníka odpovídající 60 % vybraného pojistného. V případě, že by hodnota prostředků účastníka nepostačovala ani na úhradu 60 % vybraného pojistného, budou převedeny všechny prostředky účastníka a účastníkovi již nebude nic vyplaceno, ovšem stát také nebude vymáhat neuhrazenou část, upřesňuje se v důvodové zprávě zákona.

Čtěte také: Vyplatí se OSVČ vstup do druhého pilíře? Spočítali jsme za vás

Peníze půjdou vybrat už při dosažení důchodového věku

Další změny se týkají dědictví peněz v druhém pilíři a pozůstalostních důchodů. Dědic starší 18 let, který sám spoří v druhém pilíři, si bude moci vybrat mezi převodem zděděného podílu na svůj osobní důchodový účet a jeho výplatou. V současnosti jsou totiž dědicům, kteří vstoupili do druhého pilíře, peníze automaticky převáděny na jejich důchodové spoření. Pojištěný též bude moct zvolit pro pozůstalostní důchod více osob a jejich podíly na výplatě tohoto důchodu.

Podle stávající úpravy vzniká účastníkovi důchodového spoření nárok na důchod z naspořených prostředků, pokud je mu přiznán starobní důchod ze státního důchodového pojištění. Někteří lidé se však obávají, že z různých důvodů nemusí splnit kumulativní podmínky pro vznik nároku na starobní důchod ze státního důchodového pojištění (důchodový věk a pojištěná doba), a v důsledku toho by nemohli čerpat prostředky naspořené ve fondovém pilíři. Účastník proto bude mít nově možnost čerpat naspořené peníze z důchodového spoření, už když dosáhne důchodového věku. Účastník si tak bude moci k čerpání prostředků vybrat ze dvou životních situací tu vhodnější pro něj, vysvětluje se v důvodové zprávě.

Všechny změny v druhém pilíři se mají vztahovat také na účastníky, kteří si důchodové spoření založili před nabytím účinnosti novely. Samotná účinnost se plánuje na den vyhlášení zákona. Zůstává však vzhledem k napjaté politické situaci otázkou, zda novela vůbec projde parlamentem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).