Hlavní navigace

Důvěra podnikatelů v ekonomiku v březnu mírně klesla

28. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra podnikatelů v domácí ekonomiku se v březnu mírně snížila. Ukazatel podnikatelské důvěry v porovnání s únorem klesl o 0,6 bodu. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu.

Ve srovnání s loňským březnem je celková důvěra v českou ekonomiku mezi podnikateli nižší o 3,3 bodu. Důvěra spotřebitelů meziročně klesla o 2,4 bodu, oproti únoru stoupla o 1,7 bodu.

Stavební podnikatelé hodnotí současnou ekonomickou situaci hůře, očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou příznivější než v únoru. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají pokračování příznivého vývoje zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 8,4 měsíců. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně zvýšilo o 2,5 bodu a dosáhlo tak nejvyšší hodnoty v jeho historii (je o 6,5 bodu vyšší než před rokem).

Obchodníci v březnu současnou ekonomickou situaci hodnotili méně příznivě, očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců nižší než v únoru. Celkově se ukazatel důvěry v březnu snížil o 1 bod a je o 1 bod nižší než v březnu 2007.

Ve vybraných odvětvích služeb se hodnocení současné ekonomické situace nepatrně snížilo, očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců nižší než v únoru. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci snížilo o 1 bod a je o 7,6 bodu nižší než před rokem.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).