Hlavní navigace

Dva roky od novely živnostenského zákona, komu skutečně prospěla?

5. 8. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Dva roky uplynuly od velké novely živnostenského zákona, která měla přinést administrativní revoluci v podnikání. Zda tomu tak ale opravdu bylo, jsme se zeptali těch nejpovolanějších, tedy samotných živnostníků.

Přinesla novela živnostenského zákona z roku 2008 opravdu byrokratickou revoluci a usnadnila podnikání, jak si většina lidí slibovala? Nebo šlo jen o nafouknutou bublinu a opravdový „skutek utek“? Server Podnikatel.cz proto oslovil podnikatele, které požádal o vyjádření k novele, především v čem podle nich živnostníkům nejvíce (a zda vůbec) pomohla. Čtěte také: Nový živnostenský zákon už zítra, většina podnikatelů ho vítá.

Červenec 2008 přinesl konec vydávání živnosťáků

Na počátku července roku 2008 nabyla účinnosti zřejmě největší novela živnostenského zákona v české (poměrně krátké) historii. Podle jejího předkladatele, tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) mělo jít o administrativní revoluci v podnikání. Taktéž z průzkumu business serveru Podnikatel.cz vyplynulo, že tři čtvrtiny podnikatelů novelu přivítalo a považovalo ji za převratnou. Kladné hodnocení zákona navíc živnostníkům vydrželo i dva měsíce po jeho aplikaci v praxi. Čtěte více: 60 dní od novely živnostenského zákona. Zatím spokojenost.

Novela živnostenského zákon přinesla opravdu řadu změn a znamenala především úlevu pro začínající podnikatele. Zavedla se pouze jedna volná živnost s předmětem podnikání „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Tato volná živnost pak pod sebe zahrnula 80 oborů činností. Předchozí úprava definovala 125 různých volných živností a na každou z nich musel mít podnikatel samostatné živnostenské oprávnění.

S touto inovací souvisela i další změna, a to zrušení živnostenských listů a koncesních listin, místo kterých se začal vydávat výpis z živnostenského rejstříku. Právě jedna živnost volná a zavedení výpisů měly znamenat úsporu peněz při získávání příslušných oprávnění k podnikání. Zákon též totiž stanovil obsah jednotného registračního formuláře pro živnosti ohlašovací a pro živnosti koncesované, díky kterému nemusejí živnostníci již obíhat všechny úřady a mohou se zaregistrovat na jednom místě.

Novinkou se rovněž stalo zrušení místní příslušnosti živnostenských úřadů. Podnikatel tak už více než dva roky může ohlásit start svého podnikání na kterémkoli živnostenském úřadě či na CzechPOINTech. V neposlední řadě novela zpřísnila tresty za neoprávněné podnikání, za které hrozila až milionová pokuta. Čtěte více: Nový živnostenský zákon: Za podnikání „načerno“ až milionová pokuta.

Novela pomohla spíše začínajícím podnikatelům

Od obří novely uplynuly již dva roky a zákon již prošel řadou dalších změn. Přesto se server Podnikatel.cz pokusil zjistit, na kolik zákon z roku 2008 ovlivnil činnost živnostníků a jak jej zpětně hodnotí. Zhruba polovina oslovených podnikatelů sice uvedla, že se jich nová právní úprava nedotkla, ale většina z nich se shodla, že změny hodně pomohly začínajícím podnikatelům.

Mě osobně se nedotkla vůbec, ale určitě spoustě lidem ulehčila pár tisícovek a přemýšlení, na co všechno si mají udělat živnostenský list, pokud jejich činnost není vyloženě vyhraněná, potvrdil serveru Podnikatel.cz Zdeněk Slezák, který se živí účetnictvím. Novela hlavně přinesla úsporu peněz pro živnostníka, stačí už jen jeden kolek na všechny volné živnosti, připojil se další účetní René Drózd.

Podobný názor má i Michal Jirek, který provozuje e-shop Čerstvákáva.cz. Podle něj novela ulevila hlavně lidem, kteří s podnikáním začínají, jelikož díky ní mají její jednodušší a levnější zařizování. Jen jednou jsem chtěl rozšířit svoji volnou živnost o další obor, takže jsem zajel na úřad, abych si zaškrtl jednu kolonku navíc, avšak bylo mi řečeno, že je to zbytečné, že mám prostě živnostenské oprávnění a co tam zaškrtnuté je a není, nikoho nezajímá, dodal Jirek. Čtěte více: Nenahlásíte další obor podnikání u živnosti volné? Stát má zmatek, zda za to pokutovat.

Nejen Michala Jirka též potěšilo zavedení výpisů ze živnostenského rejstříku. Dodnes totiž existuje spousta firem, které před počátkem spolupráce vyžadují živnostenské oprávnění, a proto je stažení elektronicky ověřeného výpisu ze živnostenského rejstříku mnohem snazší cestou než skenování či úřední ověřování kopie živnostenského listu.

Obsahové náplně živností

Potřebujete si najít tu správnou živnost pro váš byznys a nevíte si rady, jaké obory patří například do živností řemeslných? Přečtěte si obsahové náplně živností, které jsou dostupné na serveru Podnikatel.cz. Obsahové náplně živností podle Nařízení vlády ze dne 23. července 2008

Ať už projde jednotné inkasní místo, přejí si podnikatelé

Přestože začínajícím živnostníkům novela první kroky ulehčila, déle fungující živnostníci by uvítali další změny. Mnoho podnikatelů například doufá v urychlené zavedení jednotného inkasního místa (JIM), které slibuje v programovém prohlášení nová vláda. Nejde však jen o jednu platbu, ale i sazby, které by pár let vydržely na stejné úrovni. Byl bych rád, kdyby se aspoň na tři roky stabilizovaly sazby daní a odvodů na pojistném, uvedl serveru Podnikatel.cz Petr Kubín, který podniká ve stavebnictví.

školení červen 22 - tip do článku

Od roku 2008 sice existuje už pouze jedna volná živnost, avšak třídění na obory se stále některým podnikatelů nelíbí. Pouze mě otravuje, když na přiznání k dani z příjmu musím rozklíčovat, v kterých oborech jsem kolik vydělal. Vyhovovalo by mi tedy skutečné sjednocení volných živností a kompletní zrušení oborů, komentoval Jakub Vrána, který nabízí školení webových technologií. Čtěte také: Živnosti volné jdou na dietu, od července se redukují na jedinou.

Také v oblasti účetnictví a daňové evidence vidí drobní podnikatelé prostor pro zlepšení. Člověk musí zapisovat „každé nic“, všechno vykazovat jak v interních soupisech, které může finanční úřad vyžadovat, tak v daňovém přiznání, vadí Michalu Jirkovi. Malým živnostníkům, kteří třeba nikoho nezaměstnávají, by pomohlo ještě jednodušší účetnictví a daňové přiznání, souhlasí Stanislav Winkelhofer, který se živí broušením drahých kamenů. Účetní Zdeněk Slezák zase doufá, že brzy bude jasněji v uchovávání účetnictví v elektronické podobě. Těch spousta papírů ohledně účetní závěrky firem dnes již působí archaicky, uzavírá Slezák.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).