Hlavní navigace

Dvojí metr po tornádu? Pro podnikatele bezúročný úvěr, pro běžné lidi s úrokem

30. 6. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Zatímco si podnikatelé v postižených oblastech mohou sáhnout na bezúročný úvěr až do výše 45 milionů korun, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová nabízí běžným lidem úvěr s úrokem.

Stát měří dvojím metrem. Podnikatelům, kteří mají své provozovny i podnikání zničené po tornádu, nabízí bezúročný úvěr, všichni ostatní musí počítat s tím, že u získaného úvěru zaplatí úrok. Podnikatelé ale dostanou oproti běžným lidem poloviční jednorázovou dotaci. 

Kdo nemá pojištěnou nemovitost, bude si muset vzít vyšší úvěr

Kdo si svoji nemovitost, která byla zničena tornádem, nepojistil, bude mít svoji situaci složitější. To jsou alespoň slova ministerstva pro místní rozvoj, které ústy ministryně Kláry Dostálové tvrdí, že nemůže nechat na holičkách důchodce, který si svoji nemovitost nepojistil. Nabízí proto k jednorázové dotaci zvýhodněný úvěr se splatností až na dobu 30 let s úrokovou sazbou 1 %, která bude po celou dobu splácení.

Na tom by nebylo nic špatného, pokud by ovšem stát neměřil dvojím metrem. Podnikatelům totiž nabízí zcela bezúročný úvěr, a to až do výše 45 milionů korun, na druhou stranu dává pouze poloviční dotaci. Jaké jsou tedy rozdíly v poskytování dotací a úvěrů pro běžné lidi a podnikatele v postižených oblastech? Nabízíme pro srovnání parametry pomoci a příklady. 

Pomoc podnikatelům

Podnikatelé, jejichž majetek a podnikání bylo postiženo tornádem, mohou získat finanční pomoc až do výše 1 milionu korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu pod taktovkou Karla Havlíčka vypsalo speciální dotační program „Pomoc po tornádu“, v rámci něhož mohou podnikatelé dostat finanční pomoc 80 až 100 % z výdajů na obnovu či nákup nového majetku, který nahradí ten zničený. 

U pojištěných podnikatelů není však automaticky nárok na celou částku dotace. Podnikatel, který je pojištěný na živelní pohromu, bude moct dostat dotaci až ve výši rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku, nepojištěný podnikatel bude mít nárok na dotaci až ve výši 80 % ceny nově pořizovaného majetku.

Maximální výše dotace je zde 1 milion korun. K tomu si mohou zažádat o jednorázovou pomoc ve výši 50 korun na úklidové práce. Zároveň si mohou podat žádost o bezúročný úvěr od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), a to do výše 45 milionů korun.  

Ve spolupráci s MPO jsme pro podnikatele připravili bezúročnou půjčku od 500 tisíc až do výše 45 milionů korun na investiční výdaje. Žádosti bude přijímat naše pobočka v Brně, jejíž zástupci budou podnikatelům k dispozici na nově vznikajícím detašovaném pracovišti CzechInvestu a Hospodářské komory ČR přímo v zasažené oblasti, říká generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.


  • Dotace: až 1 milion korun + 50 tisíc korun na úklidové práce 
  • Úvěr: až 45 milionů korun, bezúročný

Pomoc běžným lidem

Pomoc pro běžné lidi je vypsána v rámci programu „Živel“. Na starosti ho má ministerstvo pro místní rozvoj, které řídí ministryně Klára Dostálová. Program prostřednictvím Státního fondu podpory investic (SFPI) nabízí lidem jednorázovou dotaci dle výše skutečné škody, a to až do výše 2 milionů korun. K tomu si lze zažádat ještě o zvýhodněný úvěr až 3 miliony korun, a to až do výše celkových nákladů nepokrytých pojištěním. Lze získat tedy až 5 milionů korun.

V případě nové výstavby obdrží poškozený okamžitě zálohovou dotaci až ve výši 500 tisíc korun. Z těchto prostředků je možno hradit demolici a projektovou přípravu. Další čerpání dotace/úvěru již bude na základě předložených dokladů.

SFPI zahájí příjem žádostí 2. července 2021. Už od 1. července 2021 budou mobilní týmy SFPI pomáhat s vyplněním a podáním žádostí. 

U programu „Živel“ jsou ale navíc otázky ohledně pojištění nemovitosti. Ten, kdo neměl nemovitost pojištěnou, bude mít situaci složitější. Jak konkrétně? Zde jsou uvedeny názorné příklady. 


  • Dotace: až 2 miliony korun 
  • Úvěr: až 3 miliony korun s úrokem 1 % po celou dobu fixace se splatností max. 30 let

Příklady a rozdíly v pojištěných a nepojištěných nemovitostech

Pojištěné nemovitosti

Příklad 1:

Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 4 mil. Kč.
Nemovitost je pojištěna na 2 mil. Kč.

= Je možno získat vedle pojistného plnění dotaci 2 mil. Kč.

Příklad 2:

Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 5 mil. Kč.
Nemovitost je pojištěna na 3,5 mil. Kč.

= Je možno získat vedle pojistného plnění dotaci 1,5 mil. Kč.

Kdo se tedy pojistil, nebude muset v tomto případě vytáhnout z kapsy ani korunu. Oproti nepojištěnému má tak rozhodně situaci jednodušší.

Nepojištěné nemovitosti

Příklad 3:

Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 4 mil. Kč.
Nemovitost není pojištěna.

= Je možno získat dotaci 2 mil. Kč a zvýhodněný úvěr na 2 mil. Kč

Příklad 4:

Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 6 mil. Kč.
Nemovitost není pojištěna.

= Je možno získat dotaci 2 mil. Kč a zvýhodněný úvěr na 3 mil. Kč

Kdo se tedy nepojistil, bude muset využít zvýhodněný úvěr, případně ze svého doplatit částku, která přesahuje 5 mil. Kč. Oproti pojištěnému má tak situaci složitější.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).