Hlavní navigace

E-commerce je pro stát důležitější než banky a zemědělství

6. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Internet a celá e-commerce se stává čím dál tím důležitější složkou národní politiky. Bohužel je tato oblast ale také nesmyslně regulována. Proto vzniká PIE.

Dnes začala fungovat Platformu pro internetovou ekonomiku. Chce se zabývat internetovou ekonomikou a podnikáním na internetu, protože e-commerce se stává stále důležitější oblastí moderního hospodářství. Na českém hrubém domácím produktu se internet podílí 3,6 %, což je více než třeba bankovnictví nebo zemědělství. Stále více lidí získává díky e-commerce práci a internetové podnikání zvyšuje konkurenceschopnost České republiky.

Platforma pro internetovou ekonomiku (PIE) založili velcí internetoví hráči AT&T, Allegro Group, Facebook, Google, MasterCard a UPS. Všichni mají společný cíl, a to internetovou ekonomiku dál rozvíjet a hlavně o tom vést dialog se státní správou. Digitální ekonomika a jednotný digitální trh jsou nedílnou součástí růstu a zvyšují konkurenceschopnost země. Rozsah, ve kterém Evropa může mít prospěch z internetu, je určen především tím, jak budou jednotlivé sektory ekonomiky internet a ICT využívat, komentuje zahájení činnosti PIE Jaromír Novák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Internet už je pro českou ekonomiku zásadnější než bankovnictví nebo zemědělství.   

Zakladatelé platformy budou hlavně lobbovat u státních institucí. Dynamické prostředí internetu je totiž podle nich neustále ohrožováno zbytečnou regulací, která může zbrzdit inovace a omezit nabídku pro spotřebitele. Formy regulace by měly být efektivní a chránit spotřebitele, ale nepotlačovat obchod. Internet a informační technologie vůbec významným způsobem usnadňují podnikání a komunikaci jak podnikatelů se zákazníkem a se státem, tak v segmentu B2B. Dynamické prostředí internetu je neustále ohrožováno zbytečnou regulací, která může zbrzdit inovace a omezit nabídku pro spotřebitele. Proto vítám tuto platformu pro dialog i o těchto problémech, k nimž má ekonomická věda co říci, vysvětluje Milan Damborský z Katedry hospodářské a sociální politiky Vysoké školy ekonomické v Praze.

Potenciál pro další rozvoj internetové ekonomiky je podle PIE ohromný, musí ale být náležitě využit. Špatně nastavená regulace trhu nebo přílišná podpora nějakého dílčího odvětví na úkor jiných může vést k útlumu. Přitom v tak dynamické oblasti jako je internet a ICT není obtížné udělat chybu. Složitá legislativa dotýkající se technických parametrů plateb, podpory startupů, ochrany osobních údajů, či elektronizace státní správy, představuje nepřeberné množství rizik, které sice s dobrým úmyslem, ale špatným nastavením či legislativní chybou mohou přinést negativní následky nejen pro internetovou ekonomiku, ale Českou republiku jako takovou.

A jaké jsou tedy navrhované cesty rozvoje?

1. Dialogem se státní správou o nastavení nejlepšího možného prostředí pro rozvoj odvětví
2. Úzká spolupráce technologických a internetových firem, neziskových organizací a akademické sféry na společných projektech
3. Podpora vzdělanosti, inovací a podnikatelského ducha

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).