Hlavní navigace

E-shop s potravinami není jen Tesco. Jak fungují jeho konkurenti?

10. 2. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 397604
Přestože se Tesco stalo prvním maloobchodním řetězcem s vlastním e-shopem, rozhodně není jediným online obchodem s potravinami. Podívejte se, jak fungují.

Zhruba před měsícem vstoupil na internetový trh maloobchodní gigant Tesco, který spustil svůj e-shop. Přestože se Tesco stalo prvním z velkých tuzemských řetězců, které se odhodlalo otevřít i online obchod, rozhodně není jediným, kdo na internetu potraviny prodává. Už řadu let totiž existují konkurenti, kteří se online prodejem potravin zabývají. Podívejte se, jak se jim daří, jaké mají oproti společnosti Tesco podmínky a nabídku a jak se na jejich podnikání projevil vstup Tesca na trh. Čtěte více: VELKÝ TEST: Tesco spustilo e-shop, otestovali jsme ho za vás

Potravinydomu.cz

Od konce roku 2010 funguje e-shop Potravinydomu.cz, který se dodává, podobně jako Tesco, po Praze a širším okolí. Jak uvedl serveru Podnikatel.cz Milan Marek, obchodní manažer společnosti, na hodnocení, jak se do jejich byznysu promítl e-shop Tesca, je ještě brzy. Marek se však velkého konkurenta nebojí. Zájem zákazníků totiž setrvale roste od založení e-shopu, měsíčně obchod vyřizuje tisíce objednávek, a přestože šíří sortimentu nebo cenami zboží nemůže Tescu konkurovat, v některých parametrech nabízí podle Marka lepší služby. Obecně oproti Tescu nemáme skryté poplatky za dopravu a platbu, z hlediska ochrany osobních údajů zákazníků výrazně lepší obchodní podmínky, osobnější servis a lišíme se i sortimentem, kde se více orientujeme na lokání výrobky, tvrdí Marek.

Za dopravu v e-shopu Potravinydomu.cz se neplatí, musíte si ale objednat zboží alespoň ve výši 990 korun. Nákup za nižší částku není možný. Existuje však jedna výjimka pro nové zákazníky. Kdo si chce služby obchodu vyzkoušet a zaregistruje se, u první objednávky pro něj limit 990 korun neplatí. Je to zamýšleno jako možnost vyzkoušet si naše služby bez rizika velké útraty. Průměrná výše objednávky však limit 990 Kč výrazně převyšuje, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Milan Marek. Abyste v obchodu nakoupili, nemusíte se navíc vůbec registrovat. V tu chvíli pro vás ale platí minimální hranice 990 korun a nelze tímto způsobem nakupovat alkohol a tabákové výrobky.

V oblasti platebních metod nabízí e-shop na rozdíl od Tesca možnost uhradit nákup i v hotovosti. Stejně tak můžete při převzetí zaplatit kartou. Zboží obchod dodává ve třech časových pásmech, ze kterých si můžete vybrat. Dopoledne rozvoj funguje od 8 hodin do 11 hodin, odpolední rozvoz od 13 hodin do 16 hodin a večerní od 18 hodin do 21 hodin. Pokud si objednáte zboží do 9 hodin ráno, může vám být ještě doručeno tentýž den večer. V případě, že si objednáte později, nabídne vám systém nejbližší možnost rozvozu na další den večer. E-shop u rozvozu zajišťuje donášku až před byt, což ocení především starší lidé, kteří tak mají garantováno, že se s nákupem nemusí tahat po schodech. Čtěte také: Letošním hitem jsou farmářské bedýnky, nový byznys vás uživí

Nakuptesi.cz

Dokonce už od roku 2008 působí obchod Nakuptesi.cz. Zatímco e-shop Tesca nebo Potravinydomu.cz působí v Praze a okolí, Nakuptesi.cz se soustředí na prodej v Brně a okolí do 20 km. Nakoupit v něm můžete sice z celé České republiky, avšak pak vám nákup dorazí jako balík do přibližně 3 dnů přes dopravce PPL (mimo Brno platí minimální hranice nákupu 2000 korun). Tímto způsobem tak lze pořídit pouze zboží s dlouhou trvanlivostí. Vzhledem k místu působnosti e-shop vstup Tesca na trh v podstatě nezaregistroval.

Podobně jako Potravinydomu.cz se i Nakuptesi.cz snaží přilákat zákazníky hlavně osobním přístup a lepšími službami. Každý náš řidič má svoji oblast, kterou pravidelně navštěvuje. Může tak se zákazníkem navázat lepší osobní kontakt, a tím i lépe vyhovět neustále se zvyšujícím nárokům zákazníka, doplnil serveru Podnikatel.cz Jiří Barvíř, provozovatel e-shopu. Čtěte také: Chcete prodávat ovoce a zeleninu v bedýnkách? Zjistili jsme, jaké to má výhody a úskalí

Také Nakuptesi.cz má stanovenou minimální hranici odběru, ta činí 100 korun. Zároveň zákazníci mají odstupňovanou cenu dopravy. Za nákup v hodnotě od 100 korun do 899 korun se platí doprava 99 korun (stejná cena jako má například Tesco). Při nákupu ve výši od 900 korun do 1799 korun zaplatíte za dopravu 49 korun. Pokud si objednáte potraviny za více než 1800 korun, dovoz máte zdarma. Stejně jako v e-shopu Tesca se ale musíte zaregistrovat, abyste mohli vůbec nakoupit. Jednorázový nákup bez registrace obchod neumožňuje. Platit za nákup můžete hotově nebo převodem na účet. Ani u Nakuptesi.cz se nemusí starší lidé obávat, že jim nákup vyklopí před domem, e-shop zajišťuje donášku až před byt.

Food2u.cz

Menší e-shopy si obecně zakládají na osobním přístupu a snaží se tím vymezit vůči větším firmám. Obchod Food2u.cz, který funguje druhý rokem, si na tomto nejen zakládá, ale je na osobní bázi v podstatě vystavěn. Jak říká majitelka e-shopu Silvie Holubová, obchod má stálou klientelu, kterou se snaží hýčkat. Dáváme naším zákazníkům speciální servis, osobní komunikace, známe chod rodiny, počet členů, víme, co mají a nemají rádi, víme, co nabídnout. Jsme ženský kolektiv a víme, co má znamenat služba. Zboží doneseme až do kuchyně a buď uklidíme, nebo dohlédneme (pokud není doma paní domu) na správný úklid do lednice nebo mrazáku, doplnila serveru Podnikatel.cz Silvie Holubová.

školení účto leden 23 Kučerová

Obchod Food2u.cz se podle slov Silvie Holubové snaží specializovat na kvalitu, a ne kvantitu, a vzhledem k diametrální odlišnosti ve velikosti proto Tesco za konkurenci ani příliš nepovažuje. V případě Food2u.cz zatím opravdu nejde o žádný velký byznys. E-shop měsíčně vyřídí asi 80 až 100 objednávek a teprve nedávno se podařilo pokrýt náklady. Udělat z obchodu druhé Tesco však ani není cílem. Nikdy z toho masovou firmu určitě udělat neplánuji a věřím, že krůček po krůčku se bude dařit lépe, říká Holubová.

Minimální výše objednávky činí 1500 korun a dopravu e-shop účtuje, pokud cena zboží nepřesáhne 2000 korun. Doprava pak vyjde na 200 korun. Hodina doručení se vždy domlouvá individuálně dle potřeb zákazníka, avšak rozváží se jen třikrát týdně (v úterý, středu a pátek). Většinou pak e-shop zvládne nákup dodat do druhého dne. Platit lze hotově a stálí zákazníci mají možnost i úhrady bankovním převodem. Čtěte také: Inspirujte se a nabídněte zákazníkům své služby u nich doma

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).