Hlavní navigace

E-shopaři, připravujte se na zdražení. Dopravci totiž začínají zvyšovat ceny

26. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Někteří dopravci, kteří doručují zboží z e-shopů, hlásí, že budou letos zdražovat své služby. Informace potvrdily serveru Podnikatel.cz společnosti PPL a Geis.

Přestože se ceny pohonných hmot pohybují na výrazně nižších úrovních než před pár lety, pro e-shopy a potažmo pro zákazníky přichází nepříjemná zpráva. Jak totiž zjistil server Podnikatel.cz, někteří dopravci budou tento rok zdražovat své služby. Důvodem je narůst provozních nákladů, především pak na pracovní sílu.

Čtěte také: Dopravci chystají další novinky. Zákazníci e-shopů budou spokojení

PPL zdraží v průměru o 4 %

Některým e-shopařům už přišel dopis od společnosti PPL, že v průběhu března dojde ke zdražení dopravních služeb. V průměru půjde o nárůst cen o 4 %, nicméně u konkrétních zákazníků se výše může lišit v návaznosti na portfolio služeb, které využívají. Ceny upravujeme u většiny hlavních produktů a služeb, u kterých jsme je přes 5 let neměnili. K tomuto kroku nás tlačí požadavky na nové investice do kapacit, technologií a služeb, které žádá trh. Dalším důvodem je nárůst provozních nákladů, zejména na pracovní sílu. Pozitivní roli sice sehrává vývoj PHM, ale to tvoří pouze 25 % našich nákladů, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Milan Loidl, ředitel pro obchod a marketing společnosti PPL.

Zdražování se příliš nezamlouvá e-shopařům. Řada z nich proto zvažuje, že změní dopravce. Nemyslím si, že by se služby PPL zlepšily natolik, že by si zasloužily zdražení. Námluvy od jiných dopravců u nás probíhají neustále a občas o nich uvažujeme, potvrdil serveru Podnikatel.cz Milan Polák, provozovatel e-shopu Different.cz. Se společností PPL není úplně spokojena ani Zuzana Zicháčková z e-shopu eSvetlo.cz. S PPL jsou problémy v tom, že poškozují zásilky a obsah rozbíjejí. Proto uvažujeme o změně dopravce, dodala Zicháčková.

Čtěte také: E-shop může „zabít“ mizerný kurýr. Těch dobrých je po čertech málo

Zdražovat bude i Geis

Společnost PPL ale není jediná. Se zdražením počítá také společnost Geis CZ. Stejně jako v případě PPL hraje roli zvýšení personálních nákladů na profese jako řidič, skladník, ale i dispečer a další, které souvisí podle firem s tím, že je těchto profesí na pracovním trhu nedostatek. Snížení ceny pohonných hmot se u klientů pozitivně projevilo snížením palivového příplatku z cca 7 % (stav před rokem) na současných 0 %. Bohužel, přestože je cena PHM takto nízko, náklady na dopravu jsou často vyšší než před rokem, doplnil Daniel Knaisl, jednatel společnosti Geis CZ.

Už před rokem zdražila své služby Česká pošta, která zvýšila se cenu za doporučený balíček (o 5 Kč), za obyčejný balík (o 22 Kč) a za cenný balík (o 27 Kč).

nástroje v mkt - tip

Čtěte také: ANKETA: Projeví se nějak ve vašem e-shopu zdražení služeb České pošty?

Server Podnikatel.cz oslovil i další přepravní společnosti, které působí na českém trhu, ty se však zatím k případnému zdražení nevyjádřily.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).