Hlavní navigace

E-shopisté, dejte druhou šanci krabicím a ušetřete své náklady

3. 7. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ekologický přístup a úspora ruku v ruce při internetovém obchodování? Ano, s použitými krabicemi to jde. Vyzkoušejte je. Vaši zákazníci to ocení.

Máte e-shop a chcete ušetřit na zásilkách svým zákazníkům? Pak vyzkoušejte použité lepenkové krabice. V České republice je mnoho firem, které vám je nabídnou a tvrdí, že použité krabice jsou často k nerozeznání od krabic nových. Že byly použité, prozrazuje na některých z nich jen lepící páska. Zákazník, kterému zboží pošlete v použité krabici, rozdíl prakticky nepozná, vás to bude stát méně peněz a navíc pomůžete životnímu prostředí.

Přesvědčili se o tom například na e-shopu Ekokoza.cz. Tady objednávky balí pouze do recyklovaných krabic. A to buď do krabic, ve kterých dostávají zboží od dodavatelů, nebo do krabic BORN AGAIN. Jde o krabice rozříznuté a otočené rubem nahoru. Tím se krabice znovu narodí a místo toho, aby skončila na skládce, je dále využita. Tuto práci navíc vykonávají zdravotně postižení lidé z chráněné dílny Tradelin. Zákazníci e-shopu Vitarianstvi.cz pak nejsou překvapeni, když jim zboží dorazí například v krabici od bot nebo mixéru. A z ekologických důvodů používá k balení zboží už použité papírové krabice i Marek Nejedlý z e-shopu Sikovneprouti.cz.

Někteří obchodníci zasílají zboží výhradně jen v recyklovaných obalech, jiní dávají na výběr. Je pouze na našich zákaznících, zda si zvolí použitou nebo novou kartonovou krabici. Na cenu zásilky nemá jejich volba žádný vliv. Novou krabici ale vyžaduje jen desetina zákazníků. Většinou se jedná o ty, kteří nás ještě neznají a snaží se eliminovat případná překvapení. Naprostá většina stálých zákazníků volí použitou krabici, říká Radek Petr z e-shopu Granule.cz. Obchod s krmivem a dalším sortimentem pro chovatele domácích zvířat začal použité krabice využívat proto, že mu jeho dodavatelé sami posílají zboží v kartonových krabicích a nebyl důvod je vyhazovat. Majitel e-shopu se tím zbavil nutnosti zajišťovat likvidaci těchto obalů a navíc ušetřil. Využívá ale jen své vlastní zdroje. Může se tedy stát, že použité krabice nejsou k dispozici a zákazník dostane objednávku v nové krabici i přesto, že si vybral ekologické řešení. Proč? Existují dodavatelé, kteří nabízejí použité krabice, ale jejich cena se blíží nákupní ceně nových krabic. Nové krabice si necháváme vyrábět přesně podle našich potřeb, ať už jde o sílu kartonu, rozměr nebo umístění klop. Není zde ekonomický ani praktický důvod použité krabice nakupovat, vysvětluje Radek Petr.

Mohlo by vás zajímat: I zabalit balík je věda, internetoví obchodníci by se měli ponaučit

Použité krabice jsou vhodné zejména pro malé e-shopy

Ilustrační obrázek.
Autor: Shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Použité krabice si skutečně objednávají e-shopy všeho zaměření. Vhodné jsou ale především pro menší firmy. Když si na internetu objednáte více produktů, které mají svoje samostatné originální krabice od výrobce, tak je e-shopista musí zabalit do jednoho balíku. Na to je možné použít nějakou no name krabici, třeba i použitou. Velké firmy si ale nechávají vyrábět nové krabice s vlastním reklamním potiskem. Je to o filosofii dané firmy, komentuje Jan Slánský ze společnosti MS-obaly Pavel Slánský. Velké firmy a průmyslová odvětví navíc mají své předepsané rozměry, kvalitu lepenek a požadují pravidelné dodávky stejného typu krabic, což lze u použitých krabic jen těžko zaručit. Je také složité zajistit větší množství stejných krabic ve vysoké kvalitě a pravidelnost dodávek. Vše je závislé na aktuální produkci. Použité krabice pro menší prodejce se ale hodí prakticky pro všechno přeprodávané zboží, které je už zabaleno ve vlastním, často i designově dotvořeném, obalu a je nutné ho jen bezpečně přepravit na další místo. Máme zákazníky ze všech možných oborů. Auto doplňky, kuchyňské vybavení, dekorace, balené potraviny, potravinové doplňky, knižní nakladatelství, papírnictví, počítačové hry, krmení pro zvířata, popisuje Tomáš Arnošt z Odvoz Papíru.cz.

Už použité krabice mají jen velmi málo omezení. U jejich dodavatelů vždy prochází kontrolou a jsou-li nepoškozeny, dají se použít prakticky k jakýmkoli účelům, stejně jako krabice nové. S klienty, od kterých krabice nakupujeme, se snažíme dohodnout na co možná nejšetrnějším uložení krabic v jejich prostorách, tak aby byla zachována nejvyšší možná kvalita a pravidelně je odvážíme. Dále u nás každý kus prochází vizuální kontrolou, kdy jsou poškozené a dále nepoužitelné krabice vyřazeny a zpět do prodeje vracíme jen použité krabice nejvyšší kvality, říká Blanka Weisserová za RECYKLBOX-Plzeň. Použité krabice samozřejmě nelze použít pro balení potravin, nejsou určeny pro přímý styk s potravinou. Dále může být pro některé firmy omezením původní potisk, kterým mohou být použité krabice označeny. To ale většině koncových zákazníků nevadí. Je také nutno počítat s už daným rozměrem, kterému se musíte při balení přizpůsobit. Proto e-shop Granule.cz použité krabice nenakupuje a pouze se tímto snaží zbavit vlastních zásob. Použité krabice nemají tolik velikostních variant a není jich tolik, abychom do nich mohli každou naši objednávku zabalit, říká Radek Petr. Ideální jsou tedy pro ty prodejce, kteří se dokážou lépe přizpůsobit aktuálně dostupným rozměrům.

Věděli jste, že… 

Vlnitá lepenka je vynález původem z Číny, kde vznikla začátkem 17. století. První komerční potahovaná lepenková krabice byla vyrobena v Anglii v roce 1817. Výrazněji se ale tento druh krabic začal prosazovat až kolem roku 1900, kdy začal v obchodním styku nahrazovat používané dřevěné bedny.

Ušetřete desítky procent a tisíce korun na krabicích

Ekologie je jedna věc, úspora financí druhá. S použitými krabicemi se dá dosáhnout obojího. Obecně se dá říci, že úspora roste přímou úměrou s velikostí krabice. V průměru dosahuje 50 %. Vyčíslení úspor je závislé na mnoha faktorech, protože nikdy neporovnáváte stejný rozměr a provedení. Může se pohybovat od několika tisíc až po stovky tisíc korun ročně. Máme tu jedno papírnictví, které jenom za tento kvartál ušetřilo při nákupu 2500 kusů středně velkých použitých krabic na balení minimálně 33 000 korun, dokumentuje Tomáš Arnošt.

V praxi se prodejci často potýkají také s reklamacemi poškozených balíků, které jsou v rámci kurýrní dopravy několikrát překládány a při manipulaci může dojít k poškození obalu. Je proto vhodné balit balíky do silnějších krabic z pětivrstvé lepenky. A takové se u obchodníků s použitými krabicemi dají pořídit za cenu třívrstvých. Díky tomu nakoupíte obalový materiál levněji a navíc snížíte riziko případné reklamace. A ta je časově i finančně náročná.

Prodejci použitých krabic se s reklamacemi naopak prakticky nesetkávají. Přesto má mnoho lidí k používání použitých krabic stále předsudky. Mohou za to i špatné zkušenosti z prvního pokusu při jejich použití. Bohužel se objevují osoby, které mají či získají použité krabice, a ty se snadným ziskem prodávají. Osobně jsem se již několikrát setkala s tím, že mi klient sdělil, že již použité krabice nakoupil, nezaplatil 10 korun jako za novou, ale pouze 7 korun. Poté ale zjistil, že polovina krabic je poškozená, pošpiněná či jinak nepoužitelná a ve výsledku prodělal 4 koruny na každém kusu, protože pro zabalení stejného množství zásilek potřeboval dvojnásobné množství krabic, říká Blanka Weisserová. Použité krabice proto nakupujte u osvědčených dodavatelů.

Psali jsme: Dopravce doručil zákazníkovi poškozený balík. Ten ho ale převzít musí

Myslete zeleně

Obrovské množství zachovalých a téměř nových kartonových krabic míří denně v lepším případě do recyklačních linek, v horším na skládky. I recyklace ale spotřebuje spoustu energie a vytváří emise, které mají negativní dopad na životní prostředí. Využívání použitých krabic může toto eliminovat. Filosofií firmy Odvoz Papíru.cz je systém win – win. Firma nebo jednotlivec produkující velké množství použitých kartonových krabic může ušetřit za odvoz krabic zdarma nebo vydělat v případě jejich výkupu. Zákazník nákupem použitých krabic ušetří minimálně 50 % a více oproti nákupu krabic nových.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).