Hlavní navigace

Názory k článku #EET podnikatelské prostředí nenarovná, jen ho nahne ve prospěch velkých firem

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 2. 2016 1:29

  Honza (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  EET sleduji od samého začátku, ovšem dlouho jsem nečetl takhle velice trefný článek. Naprosto souhlasím s autorem. Nebudeme si nic nalhávat EET je prostě jen "mlha přede mnou, mlha za mnou"
  Jsem poslední dobou znechucen podnikáním v ČR. Firma mi relativně prosperuje, ale co zažívám za poslední éru mi to "svobodné" podnikání dosti znechucuje, jsem schopen vše prodat a radši se spokojit s málem a větším klidem. Na svůj relativně mladý věk jsem v každodenním stresu a pod neustálým tlakem, kde už se to podepsalo i na mém zdraví. Díky náročnosti přidávání neustálých zatěžujících zejména administrativních změn, se ani nedokáži již soustředit na budování či stabilizaci firmy.
  Dnes mi záškodnici byly schopny připravit úmyslným udáním například během měsíce 5 hlubších kontrol, které me zcela upřímně připravili na nervech o kousek svého života(kdo poznal ví) neumím si ba či se toho radši nechci zúčastnit co se bude dít po spuštění EET. Jsem přesvědčen že to z pohledu druhé strany pokud to nebude nějak postihováno bude velice mocný nástroj jak opět dusit a dusit podnikatele ať už udáním či anonymními výmysly. Tohoto se nechci účastnit. Zdraví mám jen jedno a toto nemá se svobodným podnikáním nic společného a jsem ochoten emigrovat.

 • 26. 2. 2016 8:41

  Petr S. (neregistrovaný) 193.86.29.---

  Výborný článek, který přesně odráží můj názor na EET. Namísto toho aby stát začal řešit miliardové úniky na předražených státních zakázkách a zbytečných dotacích, se zaměřil na další buzeraci malých živnostníků.
  Podnikám v B2B odvětví, kde fakturovat zkrátka musím a není možnost jak získat příjem "bez dokladu", ale i tak jsem silně proti tomuto nesmyslu.

  Co mi přijde ale nesmírně zajímavé:
  Kdo je majitelem potravinářských kolosů typu Hamé (zda se jedná o kolos "potravinářský" a nebo spíše "chemický" nechme nyní stranou ;-) ) a dalších?
  A na koho primárně EET cílí? Nejsou to hlavně restauratéři, řezníci, farmáři a podobní živnostníci?

  Náhoda? Nebo promyšlená likvidace nepohodlné konkurence v době, kdy je "in" nakupovat kvalitní potraviny od drobných farmářů namísto "produktů" od kolosů typu Hamé...?

  Ve vyspělých zemích je standardem podpora drobných podnikatelů, protože mohou vyrůst ve velké zaměstnavatele plnící státní pokladnu. V Česku je novým standardem jim posílat dopisy, kde je jim naznačeno ať se na to radši vys*, jinak budou mít malý důchod, stavět jim do cesty další a další překážky typu Kontrolní hlášení, EET a podobné. Smutné...

 • 27. 2. 2016 7:18

  Krtek (neregistrovaný) 213.195.202.---

  Článek mne znechutil. Je psán stylem, kdy je jasné, že EET jsou špatné a přitom pozitiva, kvůli kterých jsou EET nasazená zmíní způsobem, aby tato pozitiva zlehčil a ukázal, jak jsou nicotná ve srovnání s negativy....
  Když se ale nad článkem člověk zpětně zamyslí, tak ta negativa tam ve finále ani nijak zvlášť zmíněna a rozebrána nejsou.
  Jediné, které mi utkvělo je, že s tím bude spojená administrativní zátěž. To je ale příkladováno na zkušenosti jednoho kolegy, který měl v důsledku udání pět kontrol.
  Sám jsem prošel mnoha kontrolami a to i na udání a nemyslím si, že by to mělo něco společného s EET. Zde přijde kontrola, jen když jim nebudou sedět čísla.
  paradoxně a logicky vyplývá, že z hlediska zmiňovaných kontrol by to mělo živnostníkovi pomoci, protože když přijde na úřad udání, oni se podívají na jho čísla od stolu, zjistí, že vše sedí a nebudou mít důvod nikam chodit a opruzovat v provozovně.
  Máme s manželkou dvě firmy. Ona s DPH větší obrat a já bez DPH menší obrat. Oba podnikáme v textilu- maloobchod. Manželka navíc zaměstnává hendikepované a pobírá na ně dotace.
  Jsme šťastni, že se EET zavede. Nemáme žaludky na to krátit tržby. Proto přiznáváme vše co prodáme. jak ovšem víme, jsme kapka v moři. a naše konkurence má ceny velmi nízké proto, že zkrátka neplatí clo, daně, DPH. V našem do 30.000 obyvatel městě je cca patnáct prodejen s textilem. Přičemž cca 80% prodejní plochy zabírají vietnamští prodejci. Tito stahují ceny nízko, protože neplatí nic z výše uvedeného- clo daně atd.- Vím to, znám se s nimi a někteří z nich jsou mí přátelé.
  Dále se v mém okolí nachází řada podnikatelů a živnostníků. A jak bylo jen okrajově v článku zmíněno, že se nemá cenu bavit o tom, že dochází k únikům u těchto subjektů, tak toto by v článku, který chce podat info. o EET, o jeho významu pro společnost(a´t negativním či pozitivním) mělo být zvláště vyzdviženo. Vždyť zde dochází k tak obrovským únikům jen co já vím, že snižovat význam tohoto prvku a vyvyšovat nad něj z tohoto pohledu pochybnou administrativní zátěž je špatnost a manipulace.
  Zmínil jsem, že pobíráme dotace. tyto jsou na hendikepované. Bez dotací by byli nezaměstnatelní. Jejich výkonnost je ve srovnání se zdravým člověkem násobně menší, je větší nemocnost, lázně atd. Dotace proto srovnávají startovací možnosti na trhu práce pro tyto osoby a nejsou míněny jako přilepšení pro podnikatele- je to volba buď anebo a může jít touto cestou každý podnikatel- zaměstnávat hendikepované. Proto zrušení dotací plošně je nesmysl.
  Jsou určitě i špatné dotace pokřivující trh, ale to nic nevypovídá o užitečnosti či neužitečnosti EET.
  Stejně tak pobídky. Sám jsem zatím žádné nevyužil, ale dovedu si představit, že to může být dobrý nástroj. A zase není pobídka jako pobídka atd.
  Každopádně jen proto, že existují špatné nastroje křivící ekonomiku, nebo dobré nástroje ve špatných rukou, neznamená, že by se kvůli tomu měla odmítat EET.
  Někde se začít musí. Dneska je to EET, příště se třeba pročistí systém dotací, pobídky atd.
  Vůbec jsem nepochopil stesk pisatele nad daňovou optimalizací. V manželčině větší firmě máme velký obrat. Má dvě účetní- mzdovou a na účetnictví. Kromě toho využíváme služeb poradce. Nerozumím tomu, jak chcete daňově optimalizovat tak, aby jste získal výhodu před druhým- jak by to mělo křivit trh, jak můžete obrat legálně stát. V účetnictví se někdy stojí před volbami jak co zaúčtovat, jaký systém odpisů apod zvolit atd. Rozumím tomu, že ten kdo má méně peněz, zaplatí více, protože nemá ten ansábl, který by mu poradil jak co nejlépe zaúčtovat atd. Ale to je snad normální a je to ve všech oblastech života. Kdo nemá na právníka platí. Cestou by bylo zjednodušení daňového systému- jedna daň atd.
  To ale opět nemá nic společného s EET.

 • 27. 2. 2016 9:05

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.ip.nej.cz

  To, že stát bude mít více peněz, je jasné negativum, které převáží nad vším, státy neničí nedostatek peněz, ale jejich nadbytek, který vede k nadprodukci parazitních vrstev = čerpání dotací všeho druhu.

  Státy dnes mají dostatek peněz a když jim chybí, tak si je natisknou, v podstatě by nemusely být žádné daně, státy by si pro svou potřebu peníze tiskly.

  Ani z ekonomického hlediska to není nesmysl, zdanění by se transformovalo do inflace, stát by se tak mohl přiživovat na reálné ekonomice, jako nyní, ale jen do rozumné výše inflace, která by působila jako zpětná vazba proti nadměrnému tisku peněz.

  časem by se ustálila rovnováha, která by nebyla závislá na vládách a výdaje státu by byly na optimální výši, která by se dynamicky měnila podle inflace.

 • 27. 2. 2016 12:32

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  závidíte žlutým tvářím, že nepřiznávají tržby a neplatí daně.
  chtěl bych vidět váš xycht, až žluté tváře svědomitě přiznají všechny tržby, ale zkrátí si výnosy fiktivními fakturami za drahé dodávky zboží. případně své prodejny pronajmou jiným podnikatelům, kteří budou řádně vydávat účtenky s fiskálním kódem, ale každého půl roku se vymění a navždy zmizí i s tou pokladnou.
  vy vážně nechápete, že EET neřeší daně, neboť podchycuje pouze necelou třetinu pro jejich výpočet? a to jako máte dvě firmy? a nevedete žádné účetnictví a platíte daně jen z tržeb? no potěš koště!

 • 27. 2. 2016 12:57

  Buržoaze (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Je prostě a jen naivní, asi mu chutnají koblihy.
  To že je to nesmysl ví každý už od chvíle, kdy Babiš řekl že to má do rozpočtu přinést 20 mld :D

 • 27. 2. 2016 16:22

  Krtek (neregistrovaný) 213.195.202.---

  Co je na tom k závidění? Je snad normální, že mi vadí, když já daně platím a druhý ne. To je podobné, jako bych šel na koupaliště nebo do kina a někteří platili vstupné a druzí ne. A já bych byl mezi těmi, kteří platí.
  Zde nejde jen o placení daní, ale placení zdravotního a sociálního pojištění, důchodového. To všechno se platí podle příjmů. daně jsou ještě to nejmenší- sociální a zdravotní poj. je vyšší.
  Nerozumím tomu s těmi fiktivními fakturami- vždyť na to přeci jsou EET a nyní zavedené hlášení. A že by každého půl roku měnili pokladny... No nevím. Ono to jde a určitě minimálně ze začátku tam prostřídají všechny členy rodiny a známé, ale uvedu další příklad:
  Pokud bude obchod, kde nebude ochranka, nebudou na zboží kódy a kamery, tak se bude krást hodně. S každým opatřením, které se tam zavede, se bude počet zlodějů snižovat, protože míra agresivity a drzosti je u lidí různá a proto se počet krádeží bude snižovat, protože čím dále méně lidí bude mít odvahu zde krást- bude se bát.
  A stejně tak s EET. Samozřejmě že budou podvodníci, kteří budou krást stále. na druhou stranu ale jich značnou měrou ubude. Sám ze svého okolí znám x podnikatelů, kteří budou vydávat účtenky, tyto budou přiznávat a ani je nenapadne, že by hledali někoho, na koho by své živnosti přepisovali. Na druhou stranu nevím o nikom, kdo by v důsledku EET zavřel živnost. I když věřím, že takových bude také spousta.

  Ano máme dvě firmy a obě máme na daňovou evidenci. Jako účetní program používáme Pohodu a rovněž využíváme služeb daňového poradce. Já provozuji svůj byznys na sebe a manželka na sebe. Ona je plátce DPH a já ne. Z tržeb vznikají nějaké zisky, které jdou ke zdanění a z nichž se vypočítává sociální a zdravotní. Daně neplatíme jen z tržeb, ale i z pronájmu. Nevím, co je na tom tak nenormálního.
  Koblihy od Babiše jsme nikdy neměli a o žádných výhodách také nevím. Zkrátka budu rád, když bude EET, protože je to jedna z věcí, která může pomoci s narovnáním tržního prostředí u nás. Budu rád, když těch opatření do budoucna přibude- třeba tím, že se zjednoduší daňový systém.

 • 27. 2. 2016 19:57

  Buržoaze (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Zjednodušení systému, to by stačilo nezavádět EET a máme to hned jednodušší, nevěřím moc tomu, že většina podnikatelů je tak tupá, že nevydává účtenku neznámému člověku...

  Kolem mě se taky hromada účtenek nedává, ani já si neberu fakturu například v servisu k čemu by mi byla, do nákladů si ji nedám bez faktury mám o třetinu nižší hodinovou taxu, jsem stálý zákazník. Když tam pošlu někoho cizího tak musím přijít s ním, aby dostal i on BUS... takhle to funguje podle mě skoro všude, od STK po malé výrobce. EET možná bude platit na překupníky bordelu z Číny kteří riskují tím, že nedají ty cetky vše za 99,- ale řekl bych, že to je naprosté minimum případů.

  EET tedy možná bude mít efekt, tam kde podnikatel nedaní VYDANÉ účtenky, to ale považuji osobně za vrcholnou pitomost a chce to hodně nízké IQ, pač první kontrola pak najde nesoulad.

  Já osobně musím danit vše, nemám možnost nedanit ani nemám potřebu, funguji online a jako může mě vnitřně štvát, že určití lidé se mají líp, pač nemají takové odvody ale že bych z toho měl špatné spaní to se říct nedá, tak dlouho se chodí s džbánem...

 • 28. 2. 2016 10:34

  l0l (neregistrovaný) 88.103.197.---

  jak prosim donuti eet cloveka nepriznavajiciho prijmy je pote priznat? je v tom zakone nejaka paka? prosim nerikejte ze ze strachu ze jej nekdo zkontroluje, to muze dnes kdejaky ourad vcetne financniho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).