Hlavní navigace

EET se dotkne dalších 300 tisíc podnikatelů. Jaké povinnosti mají?

Jana Knížková

Od května 2020 se elektronická evidence tržeb dotkne zbylých dvou vln. Povinnost evidovat tržby tak dopadne na dalších 300 tisíc podnikatelů.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V pátek 1. května dojde k náběhu závěrečné fáze elektronické evidence tržeb. EET tak s několika výjimkami zahrne všechny zbývající sektory ekonomiky, ve kterých podnikatel přijímá hotovostí tržby. 

Ministerstvo financí dnes v rámci konference představilo detaily k zavedení závěrečné fáze EET. Ti, kterých se nově EET dotne, mají několik povinností. 

Informační kampaně v regionech

Ministerstvo financí ve spolupráci s Finanční správou ČR posiluje informační infolinku a distribuuje edukační materiály na finančních úřadech. Chystají se veletrhy EET s výstavami pokladních zařízení, a to 7. 2. v Praze, 21. 2. v Ostravě, 20. 3. v Brně a 3. 4. v Liberci. S Hospodářskou komorou ČR už nyní probíhají semináře pro živnostníky a chystají se další nejen v největších městech, ale také třeba v Mladé Boleslavi, Znojmě, Chomutově, Břeclavi či Pelhřimově.

Průvodce EET

Koho a odkdy se EET týká? Jaké všechny povinnosti se s EET pojí? Jak vybrat pokladní systém? Přečtěte si našeho velkého průvodce elektronickou evidencí tržeb.

Kolik EET přinese? 

Podle ministerstva v průběhu prvních tří let fungování EET získaly veřejné rozpočty na daních a pojistných odvodech více než 33 mld. Kč navíc. Po náběhu závěrečné fáze se očekává pro rok 2020 fiskální přínos okolo 15 mld. Kč, v dalších letech to má být 20 mld. Kč ročně.  Jak ale upozorňují někteří odborníci, ministerská metodika výpočtů přínosů EET stojí na vodě.

WT100_Aki

Čtěte více: Čísla o přínosu #EET jsou založena na nesmyslné metodice, ukázala analýza

Ministryně Alena Schillerová během dnešní konference také pronesla, že díky EET a jejím finančním přínosům do státní kasy může stát snižovat daně. Zatím se tak ale neděje. Naopak, naposledy v rámci daňového balíčku byla zvýšena daň na tabák, alkohol a hazard. Zvýšil se také poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Podrobněji v článku Vyšší daň z tabáku a lihu má vynést 10 mld. Kč, poslední vlny EET jen 5 mld. Kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).