Hlavní navigace

#EET se dotkne i řemeslníků, na žádnou analýzu se čekat nebude

13. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Původně se o zapojení řemeslníků do EET mělo rozhodnout na základě analýzy. Nyní se koalice dohodla, že je do EET zapojí po roce a půl od účinnosti zákona.

Ačkoli ještě před pár měsíci ministr financí Andrej Babiš tvrdil, že řemeslníci nejsou u elektronické evidence tržeb (EET) na pořadu dne, včera se koaliční rada dohodla, že se dotkne i jich. Jak prohlásil po jednání koaliční rady ministr zemědělství Marian Jurečka, koalice se prý shodla na pozměňovacím návrhu, že tržby budou muset dle zákona evidovat i řemeslníci. Sám však uvedl jiné datum, než se kterým počítá dotyčný pozměňovací návrh.

Čtěte také: Poslanec ODS chtěl odložit EET, pozměňovací návrh však totálně zpackal

Na analýzu se již čekat nebude

Předložený návrh zákona o evidenci tržeb původně počítal s tím, že se v prvních dvou vlnách dotkne jen restaurací, hotelů a maloobchodu a velkoobchodu. Další obory se pak měly připojit po půl roce. Následně ale Andrej Babiš uvedl, že EET se dotkne právě jen prvně zmiňovaných oborů a dalších pak případně až na základě analýzy, kterou po několika letech udělá finanční správa. Nyní se ale zdá, že vše je zase jinak.

Včera totiž místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že se EET dotkne i řemeslníků. Podle Jurečky se koalice shodla na tom, že podpoří pozměňovací návrh lidoveckého poslance Jaroslava Klašky. Ten počítá s tím, že v zákoně bude přímo uvedeno, že se EET, i když se zpožděním, dotkne i řemeslníků. První nástup bude po účinnosti zákona do sedmi měsíců. Následně další tři měsíce. Potom bude 12 měsíců pauza pro zbývající podnikatelské sektory a následně po dalších třech měsících bude nástup pro řemeslné obory. To znamená celková lhůta od účinnosti až po řemeslníky by měla být 25 měsíců, uvedl podle ČTK Jurečka.

Čtěte také: Selže #EET? Prostě odejdu z vlády, slíbil Babiš na vládní koaliční radě

Poslanci si pletou platnost a účinnost

Pokud by však byl zákon přijat s Klaškovým pozměňovacím návrhem, situace by se měla jinak, než tvrdí Jurečka (a samotný Klaška v důvodové zprávě k pozměňovacímu návrhu). Samotný zákon má nabýt účinnosti prvním dnem osmého kalendářního měsíce po dni jeho vyhlášení. Podle Klaškova návrhu pak mají mít řemeslníci výjimku do konce osmnáctého kalendářního měsíce ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Lhůta 25 měsíců tak není od účinnosti zákona, jak tvrdil Jurečka, nýbrž od jeho vyhlášení ve Sbirce zákonů. Na řemeslníky by se tak EET vztahovalo po více než roce a půl od nabytí účinnosti zákona.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).