Hlavní navigace

#EET to nekončí. Babiš navrhuje zavést i elektronickou evidenci výdajů (EEV)

1. 4. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jen co prošel zákon o evidenci tržeb, chystá Andrej Babiš další evidenční systém. Půjde o elektronickou evidenci výdajů. Má se týkat všech občanů nad 15 let.

Uběhlo jen několik dní od podpisu prezidenta u zákona o evidenci tržeb a ministerstvo financí již chystá další robustní evidenční systém. Má jít o elektronickou evidenci výdajů (EEV), která je podle slov Andreje Babiše posledním kouskem skládačky boje proti daňovým únikům a šedé a černé ekonomice. Na rozdíl od elektronické evidence tržeb (EET) se však EEV dotkne všech občanů Česka nad 15 let. Evidenci výdajů totiž nebudou muset vést jen podnikatelé, nýbrž všichni občané, kteří k platbě používají hotovost nebo platí kartou.

Vzhledem k tomu, že jde o aprílový článek, na EEV se zatím chystat nemusíte. Elektronická evidence tržeb (EET) se však již brzy stane realitou. Čtěte našeho podrobného průvodce k EET, kde se dozvíte vše potřebné k EET.

EEV pomůže v boji proti šedočerné ekonomice

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Pokud projde další návrh z dílny Andreje Babiše, budou muset podnikatelé evidovat nejen své tržby, ale rovněž i výdaje. Ministerstvo financí totiž předložilo věcný záměr zákona o evidenci výdajů, který by měl spolu, s již schváleným, zákonem o evidenci tržeb utvořit efektivní celek v boji proti daňovým únikům. Nepřiznávání tržeb je jen jedna část problémů. Může se totiž klidně stát, že obchodníci nebudou i tak tržby evidovat nebo že budou evidovat fiktivní tržby. Díky elektronické evidenci výdajů budeme moct výdaje a tržby spárovat a zkontrolovat tak, zda k nákupu/prodeji skutečně došlo, vysvětlil Andrej Babiš.

Poněvadž se EET týká, respektive se bude týkat, všech podnikatelů, kteří pracují s hotovostí, plánuje Babiš, že by výdaje museli evidovat všichni občané ČR nad 15 let. Podle ministerstva by jinak EEV ztratila smysl. Jak upřesnilo ministerstvo, u maloobchodníků totiž tržby dělají vesměs spotřebitelé a kdyby výdaje evidovali jen podnikatelé, systém by “byl děravý”. To, že výdaje budou evidovat prakticky všichni, má podle ministerstva i výhodu, že půjde zjistit, kdo a jak zodpovědně nakládá s prostředky. Jestliže někdo dostává například sociální dávky, aktuálně nevíme, kde je utrácí. Nově půjde zjistit, zda to není třeba v hospodě nebo hodinovém hotelu, píše se ve zdůvodnění věcného záměru.

Stačí s sebou nosit mobil a přenosnou tiskárnu

Celý systém by měl fungovat podobně jednoduše jako EET a i k evidenci výdajů bude stačit jen mobil, přístup na internet a jakákoli přenosná tiskárna. Jakmile si někdo něco koupí, zaeviduje to na svém mobilu a údaj o výdaji pošle do systému. Zároveň vytiskne výdajovou účtenku, která se má od útraty nazývat “utracenkou”, a tu předá prodejci. Ten mu předá klasickou účtenku a obě strany tak budou mít kontrolu, že obchod proběhl a byl řádné zaregistrován. Ministerstvo ujišťuje, že z EEV nebude zřejmé, co konkrétně jste koupili a bude uvedena jen celková útrata a to, kde a kdy jste ji uskutečnili.

Podle ministerstva může EEV navíc podnikatelům značně zjednodušit jejich činnost. Pokud totiž mají tržby a výdaje pouze v hotovosti, nebudou muset dělat daňové přiznání. Pokud přijímají a vydávají faktury, bude zase stačit v přiznání uvést pouze je. Očekáváme, že podnikatelům to ročně v průměru ušetří až 18 hodin času. To je při průměrném výdělku a počtu podnikatelů celková úspora až mezi 2 až 10 miliardami korun, vypočítávají se klady ve zdůvodnění záměru.

Systém má šanci projít parlamentem

Systém kromě hnutí ANO podporují sociální demokraté. Také lidovci vyjádřili jednoznačně svůj postoj. Systém EEV určitě stojí za případné zvážení a přijde nám jako poměrně potenciálně fiskálně zajímavý nápad. Nemůžeme ale říci ano či ne, jelikož nevíme, jak přesně systém bude vypadat a zda je vlastně fiskálně zajímavý. S určitostí nicméně můžu na 50 % asi potvrdit, že ještě nevíme, jak se zachováme, konkretizoval ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zatímco proti EET opozice vehementně brojila, s EEV větší problém nemá. Podle komunistů je detailní kontrolování všech příjmů a výdajů podnikatelů a občanů logickým krokem, po kterém již údajně volají dlouho. Jak vysvětlili komunisté, podobný systém úspěšně funguje například v Severní Koreji. Miroslav Kalousek z TOP 09 sice apriori s jakýmkoli návrhem z dílny ANO nesouhlasí, ve své kritice ale jen poukazuje na název “utracenky”. Návrh ministerstva, že by se výdajové účtenky nazývaly “utracenkami”, považuji za morbidní. Představte si, že byste u zvěrolékaře například museli nechat utratit svého domácího mazlíčka a kromě peněz byste zvěrolékaři museli dát i utracenku, podotkl Kalousek.

Čtěte také: Babiš šokoval, OSVČ se kvůli elektronické evidenci tržeb vrátí daně za rok 2014

EEV by mohla platit už od roku 2017

Velký otazník nicméně panuje nad tím, jak bude celý systém technicky fungovat. Ve hře je totiž několik variant. Zvažuje se především, zda data, která z evidence výdajů bude automaticky dostávat společnost Agrofert, budou volně k dispozici i finanční správě, či o ně vždy bude muset Agrofert požádat a za data zaplatit. Údržba systému a zpracování dat nás samozřejmě něco bude stát a dotace, které na to od státu obdržíme, nám všechny výdaje nemusí pokrýt. Zvažujeme ale i možnost, že bychom finanční správě nabídli například roční přístup k datům za nějaký paušál, uvedl Karel Hanzelka, mluvčí společnosti Agrofert.

Pokud by byl zákon o evidenci výdajů schválen, mohl by začít platit již od roku 2017. Stejně jako u EET se ovšem počítá s tím, že by povinnost evidence vždy začínala platit po vlnách. Jako první by se do EEV zapojili všichni živnostníci a malé a střední firmy. O měsíc později by následovali ekonomicky aktivní občané (s výjimkou politiků, majitelů a zaměstnanců velkých firem), o další tři měsíce později nepracující důchodci a ekonomicky neaktivní nad 15 let a jako poslední by se do EEV zapojili majitelé velkých firem, jejich zaměstnanci, politici a samozřejmě i samotné velké společnosti. Aktuálně je navrhováno, aby se tato poslední skupina zapojila do EEV již v roce 2516.

P.S. Redakce serveru Podnikatel.cz přeje všem čtenářům příjemný první aprílový den.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).