Hlavní navigace

#EET začne fungovat od prosince, potvrdilo ministerstvo financí

22. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ostrý start elektronické evidence tržeb plánuje ministerstvo financí na poslední měsíc v roce. Původní odhady přitom hovořily o podzimu.

Zákon o evidenci tržeb čeká na podpis prezidenta. Jakmile vyjde ve Sbírce zákonů, poběží sedmiměsíční lhůta do účinnosti zákona. Podle dosavadních odhadů mohla elektronická evidence tržeb (EET) vejít v praxi v listopadu. Nyní ministerstvo financí termín upřesnilo. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Start EET? Podle MFČR až 1. prosince. 

Elektronická evidence tržeb by mohla začít fungovat pro ubytovací a stravovací služby od prosince 2016, v pořadu Otázky Václava Moravce to uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Právě ubytovací a stravovací služby jsou v tzv. první vlně, která se s e-tržbami pojí. V druhé vlně, po 3 měsících od nabytí účinnosti zákona (1. března 2017), bude následovat maloobchod a velkoobchod. Následně 23 měsíců po vyhlášení zákona dopadne EET na ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, dopravu a zemědělství. Jako poslední přijdou na řadu vybraná řemesla a výrobní činnosti, což po upřesnění termínu vychází na 1. červen 2018. 

Čtěte také: Pokutu v rámci #EET bude moct dle senátorky dostat i zákazník. Babiš to odmítá

EET budou muset vést všichni podnikatelé, kteří přijímají tržby v hotovosti (ale též platební kartou a dalšími podobnými prostředky). EET naopak nemusí řešit ti podnikatelé, kteří dostávají peníze jen bankovním převodem. Za evidovanou tržbu se považuje platba podnikateli, která je uskutečněna prostřednictvím:

  • hotovosti,
  • bezhotovostního převodu peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat,
  • šeku,
  • směnky,
  • jiných forem, které mají charakter obdobný formám podle písmen a) až d), nebo
  • započtení kauce nebo obdobné jistoty složené některým ze způsobů platby podle písmen a) až e).

Podle dosavadních informací Finanční správy bude EET nakonec technicky realizována formou maximálního využití stávající technické infrastruktury. Padl tak původní plán vybudovat úplně nový systém na “zelené louce”. Podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) přinese tato změna za prvních 5 let provozu úsporu nejméně o 250 milionů korun.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).