Hlavní navigace

"Ekonomika se vrací do normálu,” prohlásila Maláčová a spustila kontroly firem

7. 7. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Státní úřad inspekce práce odstartoval před dvěma týdny jednu z nejrozsáhlejších kontrol za poslední roky.

Cílem plošné akce je odhalit problémy s dodržováním zákoníku práce a s bezpečností na pracovištích. Při prvních kontrolách už byly kromě zaměstnávání nelegálních pracovníků odhaleny například i problémy s evidencí práce.

Maláčová odstartovala plošné kontroly firem

V posledním červnovém týdnu odstartoval Státní úřad inspekce práce (SÚIP) plošnou kontrolní akci Film, jejímž cílem je odhalit problémy s dodržováním zákoníku práce a s bezpečností na pracovištích. Kontroly budou trvat několik měsíců. Jsme v situaci, kdy se ekonomika vrací do normálu. Epidemiologická situace vyžadovala omezování kontaktů a my jsme v tomto období nechtěli firmy ještě více zatěžovat, když se musely potýkat často i s existenčními problémy. Na druhé straně přibývá podnětů především na porušování pracovněprávních předpisů, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, do jejíhož resortu SÚIP spadá. V letošním roce eviduje SÚIP již přes 3 tisíce podnětů, přičemž za loňský rok to bylo zhruba 5800.

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Celkem se kontrola týká 14 pracovišť vybraných velkých průmyslových firem ve všech 14 krajích a 58 zaměstnavatelů poskytujících služby na základě obchodních smluv nebo agentur práce. Do akce se zapojilo zatím 253 inspektorů práce a 129 policistů cizinecké policie. Už při prvních kontrolách byly kromě zaměstnávání nelegálních pracovníků odhaleny například i problémy s evidencí práce, zjednodušeně řečeno nebyl evidovaný začátek a konec směny nebo přestávky v práci tak, jak to předepisuje zákoník práce.

Inspektoři se zaměřují zejména na nelegální zaměstnávání, odhalování zastřeného agenturního zaměstnávání, dodržování pracovní doby, odměňování zaměstnanců, především za přesčasy, práce o víkendech a noční, i na bezpečnost na pracovišti, doplnila ministryně Jana Maláčová, podle které se část z podnětů nově týká i nucené práce zaměstnanců, kteří byli v důsledku covidu na překážkách v práci a zaměstnavatel pobíral příspěvek z programu Antivirus. Takové případy řeší inspekce společně s Úřadem práce ČR. Zaměstnavateli hrozí vrácení dotace programu Antivirus a v případě zjištění porušení pracovněprávních předpisů i pokuta, uzavřela Maláčová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).