Hlavní navigace

Elektronické občanky se odsouvají na rok 2012

10. 2. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Datové schránky fungují v ostrém provozu již přes tři měsíce, avšak závádění dalších prvků elektronické kuminikace nabírá zpoždění. Ostré spuštění nových základních registrů a elektronických občanských průkazů se odsunuje až na rok 2012.

Poslanecká sněmovna dnes ukázala, že na některých věcech se dohodnout dokáže, když posunula o jeden rok ostré spuštění čtyř základních registrů a vydávání elektronických občanských průkazů. Návrh poslanci konzultovali s ministerstvem vnitra, které odložení jednoznačně podpořilo. Obyvatelé by se tak měli dočkat elektronických průkazů v lednu roku 2012 a základních registrů v červenci téhož roku.

Projekt základních registrů je složitý technický mechanismus, kdy jednotlivé kroky na sebe musí navazovat a ukazuje se, že původně stanovená lhůta jednoho roku k celé realizaci nestačí. Novela obsahuje i zmocnění pro vládu stanovit nařízením bližší technický harmonogram a způsob přechodu na nový systém, doplnil Martin Pecina, ministr vnitra.

Čtyři základní registry:

  • Registr obyvatel, ve kterém se povedou referenční údaje o občanech ČR a o cizincích s dlouhodobým nebo trvalým pobytem na území ČR.
  • Registr osob, předložený ministrem vnitra a předsedou Českého statistického úřadu, bude obsahovat údaje o právnických osobách, podnikajících fyzických osobách a orgánech veřejné moci. Návrh zákona rovněž upravuje problematiku identifikačního čísla osoby a identifikačního čísla provozovny. Správcem registru bude Český statistický úřad.
  • Registr práv a povinností, který upravuje vedení referenčních údajů o agendách orgánů veřejné moci a dále reguluje vedení referenčních údajů o některých právech a povinnostech fyzických a právnických osob a vedení oprávnění k přístupu k datům vedených v základních registrech nebo v agendových informačních systémech.
  • Registr územní identifikace, adres a nemovitostí, předložený ministrem vnitra a předsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, povede referenční údaje o územních prvcích a referenční údaje o územně evidenčních jednotkách. Správcem tohoto registru bude Český úřad zeměměřický a katastrální.

Kvůli posunutí ostrého provozu základních registrů se musel odložit též termín vydávání elektronických občanských průkazů. Podle ministerstva vnitra existuje riziko, že systém základních registrů, který bude fungovat v testovacím provozu, nezaručí plné využití elektronické identifikace a neomezený přístup k údajům vedeným v informačních systémech.

Content 22 tip novy

Elektronický občanský průkaz bude mít velikost platební karty. Jeho bezpečnost bude posílena zavedením tzv. bezpečnostního osobního kódu pro ověření totožnosti držitele dokladu. Tedy něco jako PIN u platebních karet. Omezí se tím možnost zneužití odcizených a ztracených občanských průkazů. Za poplatek bude rovněž možné získat nadstandardní občanský průkaz s elektronickým čipem, kde budou zapsány další údaje, jako je například elektronický podpis.

Bez fungování systému základních registrů ztrácejí elektronicky čitelné občanské průkazy svou stěžejní přednost – možnost komunikace s informačními systémy veřejné správy, vysvětlil na závěr Martin Pecina. Čtěte více: Čeká nás elektronická komunikace a nové základní registry.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).