Hlavní navigace

Test: Elektronické přiznání lze sfouknout za 15 minut, dá se ale i narazit

19. 3. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Server Podnikatel.cz otestoval elektronické podání daňového přiznání přes portál daňové správy. Celá procedura se dá stihnout za 15 minut. Zároveň však testující objevili mezery v systému při vyplňování druhu podnikání.

Papírová komunikace s úřady má podle představ státu během několika let zamířit do propadliště dějin. Finanční ředitelství po celé republice se již několikátým rokem snaží přivést podnikatele k elektronickému způsobu podání daňového přiznání, zatím však naprosto bez úspěchu. Elektronicky odevzdává své přiznání pouze zlomek podnikatelů a většina z nich zůstává věrná papírové podobě. Hlavní důvod? Nedůvěra a údajná složitost systému. Server Podnikatel.cz překonal pro své čtenáře nedůvěru a ozkoušel údajnou složitost a náročnost systému elektronického podání, který poskytuje na svém portálu Česká daňová správa.

Na začátku probíhalo vše bez potíží. Spuštění elektronického systému, vyplňování prvních položek a následné příslušné automatické výpočty a propojení slibovaly rychlé ukončení mnohdy zdlouhavého byrokratického procesu. Chyby ve vyplňování interaktivní formulář přesně označil a nedělalo problém je jednoduše opravit. Velký, takřka nepřekonatelný zádrhel, však způsobila kolonka popsání výdělečné činnosti, která neumožnila vyplněné podnikání přijmout. Bez tohoto „správně“ vyplněného řádku však nejde pokračovat. Samotný systém navíc nenabídl adekvátní alternativu. Problém pomohla vyřešit až ochotná úřednice, která poradila vybrat nějakou podobnou činnost. Z novináře se tak stal umělec. O této chybě se na ministerstvu ví, ale zatím se aktivně neřeší.

Banner - Jak na daně

Stačí překonat nedůvěru a mít k dispozici počítač

Elektronická komunikace vzbuzuje mezi podnikateli stále nedůvěru. Naprostá většina oslovených živnostníků dokonce kvůli ní raději zůstává u papírových formulářů a elektronickém přiznání nechtějí ani slyšet. Přestože se ministerstvo financí snaží podnikatelům pomocí různých příruček a seminářů ukázat výhody elektronické komunikace a vysvětlit její správné používání, adekvátní odezvy se stále nedočkalo. Čtěte více: Proč zůstávají živnostníci věrní papírovým daňovým přiznáním.

Mezi živnostníky však panuje řada mýtů, které ne a ne vyvrátit. Patří mezi ně například přesvědčení, že pro elektronické podání musí mít podnikatel zřízen tzv. e-podpis. Další, často zmiňovaný předsudek, tvoří údajná složitost systému. Jak se přesvědčil sám server Podnikatel.cz, elektronické podání není o nic víc náročnější než klasické vyplnění papírového formuláře. Přesto však má systém jedno velké ale. Při označování své činnosti lze poměrně lehce narazit na mezeru v systému.

Elektronické podání

Základním předpokladem pro vyplnění daňového přiznání elektronickou formou je samozřejmě počítač s připojením na internet a tiskárna. Doporučuje se mít také přístup ke scanneru, avšak dá se bez něj obejít. Na Daňovém portále stačí zvolit „elektronická podání pro daňovou správu“, posléze kliknout na „elektronické daňové formuláře“ a rozhodnout se příslušný formulář. Po výběru daně z příjmů z fyzických osob se uživateli objeví stránka připomínající svoji růžovou barvou známý daňový tiskopis. Jde o jakýsi rozcestník a menu, pomocí kterého se lze orientovat a posouvat se mezi jednotlivými částmi daňového přiznání.

Elektronické podání daňového přiznání

Průvodce usnadní vyplňování

Samotné přiznání pak podnikatel může vyplňovat po částech tím, že zvolí z menu v pravé části příslušný oddíl, do kterého chce psát. Systém ale rovněž nabízí variantu tzv. Průvodce, který uživatele navede i částmi daňového přiznání, které se ho týkají. Hned na počátku průvodce stačí vybrat potřebné kolonky a aplikace se požadavkům přizpůsobí (zaškrtne se původ příjmů, způsob účetnictví, či případné slevy na dani). Následně pak podnikatele sama provádí jednotlivými oddíly tiskopisu. Po vyplnění identifikačních údajů (jméno, rodné číslo, bydliště apod.) se vyplní případné zálohy na daně a jejich vyúčtování. V podstatě se vše dělá jako při sepisování klasického papírového přiznání, jen s tou výhodou, že aplikace kontroluje výpočty a hlídá vypsání do všech potřebných řádků.

Elektronické podání daňového přiznání

Každou část přiznání lze zkontrolovat zvláště pomocí tlačítka „kontrola stránky“, či se dá ověřit celý protokol, a to díky kolonce „protokol chyb“. Při nalezení chyby vám ji systém označí a poměrně přesně napíše, kde nastala a jak ji změnit. Stačí se tak v případě nejasností a přešlapů řídit upozorněním aplikace, která neznalého uživatele navede na správnou cestu. Celé daňové přiznání je také propojeno s nutnými přílohami. Systém tak zároveň při kontrole hlídá jejich vyplnění, aby sedělo s údaji v základním formuláři. Při nějakém problému se aplikace opět přihlásí s případnou chybou. Čtěte více: Daňové přiznání se při uplatňování výdajového paušálu příliš neliší.

Při vyplňování činnosti se dá pěkně zapotit

Největší problém při testování systému elektronického podání však nastal při vyplňování údajů o druhu činnosti. Zde totiž nejde volně vypsat oblast podnikání, nýbrž se musí vybrat z předem připraveného seznamu. Existují ale některé druhy běžných výdělečných činností, které však aplikace nenabízí. Za příklad mohou posloužit testované autorské honoráře, které systém nezná ani v modifikované podobě. Při vypsání požadované části slova se dá vybrat pouze „Leasing duševního vlastnictví a podobných produktů, kromě děl chráněných autorským právem,“. Jiná možnost se při zadání „autor“ uživateli nenaskytne.

Stahujte interaktivní tiskopisy


Účetnictví, kalkulace, kalkulačka
které za vás vyplní a spočítají všechny potřebné řádky samy.

Snaha o nalezení nějakého nadoboru či jinak definované oblasti však zůstala stejně neúspěšná. Asi logicky nejbližší druh výdělečné činnosti aplikace testujícím vyjela „uměleckou tvorbu“, která ovšem rozhodně neznamená autorské honoráře. Uvědomujeme si tento problém a upozorňovali jsme na něj i ministerstvo. Druhy činností jsou totiž převzaty z aktuálních standardů OKEČ a zcela tak neodpovídají, vysvětlila serveru Podnikatel.cz Jaroslava Musilová, tisková mluvčí Finančního ředitelství v Českých Budějovicích.

Elektronické podání daňového přiznání

Jaroslava Musilová proto podnikatelům, kteří ve výběru nenalezli přesně pojmenovaný druh své výdělečné činnosti, radí, aby si ze seznamu vybrali podobný obor. Na úřadech bych s tím prý neměli mít problém. Než tuto informaci testující redaktoři serveru Podnikatel.cz zjistili, strávili vyhledáním své činnosti bez mála půl hodiny. Navíc se v tomto případě jednalo o tzv. chybu nepropustnou, tedy takovou, se kterou nelze přiznání zdárně odeslat. Řada podnikatelů tak může při tomto řádku narazit na neřešitelný problém.

Elektronické podání daňového přiznání

Podepsaný e-tiskopis nezapomeňte donést na úřad

Jakmile se vyřešila definice oblasti podnikání, dokončení daňového přiznání už toho příliš nebránilo. Poslední překážkou na úspěšně cestě elektronického podání se může stát ještě absence scanneru, bez kterého nelze přiložit přílohy. Jak však ujistila Jaroslava Musilová, přiznání se dá odeslat i bez nich a donést je (či jejich kopie) na příslušný finanční úřad s podepsaným e-tiskopisem. Právě e-tiskopis, který systém uživateli, po úspěšném vyplnění přiznání, vygeneruje, se totiž musí do 5 dnů od elektronického podání doručit ručně podepsaný na berňák. Teprve poté se přiznání považuje za podané. Jestliže podnikatel disponuje elektronickým podpisem, podání jím samozřejmě může podepsat a na úřad pak již chodit nemusí.

školení účto leden 23 Kučerová

Elektronické podání daňového přiznání

Kromě e-tiskopisu systém vygeneruje potvrzení o elektronickém podání a komplexně vyplněné přiznání ve formátu PDF. Oboje úřady doporučují si uložit pro případné další využití, či daňovou kontrolu. Soubory stačí jednoduše uložit někam na disk. Čtěte více: Živnostníci žijí v omylu, daně lze podat elektronicky i bez e-podpisu

Elektronické podání daňového přiznání

Nebýt záseku u výběru činnosti, zabralo by elektronické podání daňového přiznání včetně času scannování necelých 15 minut. Díky tomu však, že se při testování redaktoři snažili vyplnit vše co nejpřesněji, hledání správného druhu činnosti prodloužilo podání na 45 minut. Nebýt rady z finančního ředitelství, možná bych k jeho úspěšnému dokončení ani nedošlo. Jestliže však podnikateli nedělá problém případně uvést odlišný druh své činnosti, vše se dá opravdu zvládnout během čtvrthodiny. Ten, kdo zvládne vyplnit papírové přiznání, se jeho elektronické kolegyně bát nemusí.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).