Hlavní navigace

Elektronickou fakturaci čeká revoluce. Připravuje se standard, který ji usnadní

3. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Elektronická fakturace by se v blízké době mohla stát mnohem využívanější než doposud. Připravuje se totiž nový standard, který by měl zjednodušit platby.

Připravuje se nový standard B2C-ISDOC pro elektronickou fakturaci, který by měl zjednodušit platby a usnadnit komunikaci v oblasti zasílání e-faktur do elektronického bankovnictví. Na jeho zavedení pracuje Česká bankovní asociace (ČBA) a ICT Unie. Definitivní podoba standardu by měla být publikována na začátku letošního dubna.

Čtěte také: Elektronická fakturace, která ušetří čas i peníze, má zelenou

Standard sníží chyby při zadávání plateb

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Nový standard by měl usnadnit elektronickou fakturaci.

Jedním z hlavních cílů nově připravovaného standardu je sjednotit postupy při zasílání elektronických faktur klientům přímo do elektronického bankovnictví. Ti budou moci fakturu zkontrolovat a potvrdit a okamžitě odeslat příkaz k jejímu proplacení. Měla by tak snížit chybovost při vyplňování platebních příkazů.

V podnikatelském sektoru by měl nový standard vést k většímu využívání elektronické fakturace mezi obchodníky a jejich zákazníky. Jak uvádí ČBA, standard pro elektronickou fakturaci ČBA rovněž zajistí jednotný otevřený přístup všem účastníkům trhu v oblasti elektronické fakturace. Praktické využití standardu spočívá především v přenosu platebních údajů bez zásahu lidského faktoru a jejich doručení do elektronického bankovnictví prostřednictvím elektronických faktur. Klient po přihlášení do elektronického bankovnictví pouze zkontroluje předvyplněné údaje a automaticky vygenerovaný platební příkaz odešle ke zpracování standardním procesem autorizace platby. Tím se zvýší komfort pro klienty při zadávání údajů a zároveň se sníží počet chybně zadaných plateb, vysvětlil Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA.

Standard umožní i příjem neplatebních dokumentů

Standard podporuje i přijímání a archivaci neplatebních dokumentů, což by mělo ulehčit elektronickou komunikaci v rámci bezpečného a důvěryhodného prostředí. Klienti využívající elektronické bankovnictví tak budou mít všechny dokumenty získané prostřednictvím elektronického bankovnictví kdykoliv k dispozici na jednom zabezpečeném místě. Česká bankovní asociace chce tímto krokem podpořit rozšíření a akceptaci elektronických faktur v České republice, doplnila ČBA v tiskové zprávě.

Čtěte také: Potvrzeno. Faktury zaslané mailem jsou daňovým dokladem

Samotný standard vytvořila ČBA ve spolupráci s ICT Unií doplněním existujícího národního standardu ISDOC o položky vhodné pro identifikaci klienta – spotřebitele, dále o tzv. neplatební dokumenty a též o procesy zřízení či ukončení fakturační komunikace mezi výstavcem faktury a bankou. Standard podpořilo Národní mnohostranné fórum ČR pro elektronickou fakturaci, zřízené Hospodářskou komorou ČR, které vzniklo jako reakce na snahy Evropské unie podpořit a urychlit využívání elektronické fakturace v praxi a potřebnou harmonizaci v této oblasti.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).