Hlavní navigace

Elektronický podpis datových zpráv není trvalý

24. 2. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Datové schránky jsou stále žhavým tématem. Za více než rok a půl jimi prošlo několik desítek milionů zpráv. Málokdo si však uvědomuje, že tyto většinou elektronicky podepsané dokumenty mají časově omezenou dobu platnosti.

Řešení jejich archivace je na programu tohoto roku. Počátkem druhého pololetí 2012 bude totiž ukončena platnost prvních elektronických podpisů, které vznikly při spuštění provozu datových schránek dne 1. 7. 2009. Znamená to, že úřady a státní instituce, by musely své prošlé dokumenty pravidelně obnovovat. Do konce roku půjde údajně až o půl milionu dokumentů.

Platnost podpisu, stejně jako v delším horizontu i časového razítka dříve či později vyprší. Je také zájmem adresáta elektronického dokumentu, aby si dokument udržel svou kvalitu originálu a bylo možno ověřit jeho pravost. V tomto případě je nezbytné u daného dokumentu zajistit pravidelné tzv. „přerazítkování“ či využít k podobnému účelu služeb specializovaného poskytovatele, uvedl Robert Nešpůrek, partner advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).