Hlavní navigace

PR: Energetické průkazy budov - od ledna povinností

2. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od počátku příštího roku musí mít všechny nové stavby a větší rekonstruované bytové domy energetický průkaz jako povinnou součást projektové dokumentace. Stavební úřad tím získá pravomoc stavbu odmítnout díky její vysoké energetické náročnosti s odvoláním na nesplnění technického hlediska normy, informuje dnes deník Právo.

Od nového roku musí mít všechny nové stavby a větší rekonstruované bytové domy energetický průkaz. Ten bude jako povinná součást projektové dokumentace vypovídat o energetické náročnosti stavby a stavební úřad na jeho základě bude mít možnost stavbu zakázat. Odvolávat se přitom může právě na nepřiměřenou energetickou náročnost neodpovídající technickému hledisku normy. Nové povinnosti vyplývají z novely Zákona o hospodaření energií, vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu č. 148/2007 Sb., Stavebního zákona a prováděcí vyhlášky č. 499/2006 Sb.

Energetické zhodnocení budovy bude provádět energetický auditor, který stavbu zařadí do skupiny A až G, stejně jako je tomu u spotřebičů. Současně také připojí svá doporučení a komentáře, co by se na stavbě mělo změnit. Skupina D až G bude pro investora signálem, že je co zlepšovat a pokud nezareaguje doporučenými úpravami, bude stavba považována za technicky nevyhovující. Stavební úřad pak povolení vydat nesmí. Cena za zhotovení průkazu by se podle deníku Právo měla pohybovat kolem deseti tisíc korun u rodinného domu, několik desítek tisíc u bytového domu. Povinnost zřizovat energetický průkaz nemusí menší bytové domy v rekonstrukci s podlahovou plochou, která není větší než tisíc čtverečních metrů. Ač majitelé budov příliš nadšení dalšími náklady nebudou, odborníci se shodují v názoru, že jim opatření nakonec pomůže. Přinese jim to zkvalitnění projektů a nižší náklady na provoz domů a domácností,“ uvedl pro Právo expert poradenské firmy Energy -Consulting Roman Šubrt.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).