Hlavní navigace

ERÚ: Za výpočty ohledně cen energie si stojíme

22. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká fotovoltaická průmyslová asociace vyzvala vládu, aby upustila od srážkového zdanění solární energie. Podle asociace jde o naprosto zbytečný krok, protože odhady zdražení ze strany ERÚ jsou zmanipulované a vůbec neodráží realitu. Nejedná se ve své podstatě o daň, ale o snížení garantované ceny elektřiny. Srážku daně provede distribuční společnost, která vykupuje elektřinu z fotovoltaických elektráren. Dodatečně snížení garantované ceny formou této tzv. daně povede k úspěšným soudním sporům a arbitrážím proti České republice, varuje Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři.

Vláda se přitom nechala zmanipulovat odhady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Odhady jsou podle asociace nesmyslně vysoké a zbytečně vzbuzují veřejnou paniku: Bohužel, vláda se nechává manipulovat pomýlenými údaji ERÚ, které jsou naprosto mimo realitu. Pokud zohledníme pokles ceny elektřiny na burzách, tak zdražení může být pouze 3,1 % pro domácnosti a 5,2 % pro firmy, uvedl František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace. Dodává, že pesimistický odhad zdražení ze strany asociace je 8,6 % pro domácnosti a 12,6 % pro firmy.

Energetický regulační úřad pro Podnikatel.cz v souvislosti s otázkou výpočtů sdělil, že vychází z podrobné analýzy výsledků dotazovací kampaně kontroly stavenišť FVE, které prováděl ve spolupráci s provozovateli distribučních soustav. Za svými závěry úřad stojí, má pro svá tvrzení řadu podkladů a zveřejnil i sadu čísel s tím, že je bude do konce roku postupně upřesňovat. Kromě toho ERÚ o problematice jednal i se zástupci České fotovoltaické průmyslové asociace, se kterou je stále v kontaktu, doplnila Jarmila Lehnerová, mluvčí ERÚ.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).