Hlavní navigace

Eseróčko půjde od roku 2015 založit ještě jednodušeji. Jaká rizika to obnáší?

26. 9. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
(KOMENTÁŘ) Od roku 2015 se ještě více zjednoduší zakládání společností. Jaké to přináší výhody a jaká rizika? Komentuje advokát.

Pravděpodobně všechny podnikatele, anebo alespoň ty, kteří se na podnikání teprve chystají, zaujala v minulém měsíci zpráva, týkající se závazku České republiky vůči EU, jež vznikl při vyjednávání o čerpání evropských dotací. V něm Česká republika slíbila přehodnotit způsob zakládání společností – a to velice výrazně. 

Čtěte také: Eseróčka za 1 Kč ulehčují zakládání firem, nezapomeňte však na vyšší odpovědnost

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Přináší snadnější zakládání společností výhody nebo spíše rizika?

Od jara roku 2015 by tak mělo být možné založit společnost s ručením omezeným do tří dnů, snížena by také měla být finanční zátěž – momentálně se hovoří o 3000 Kč. Spolu s již platnou možností mít u společnosti s ručením omezeným základní kapitál ve výši jedné koruny se jedná o další z řady zjednodušujících kroků, které výrazně mění způsob zakládání společností, aby byly více v souladu se současnými evropskými trendy. Přináší však takovéto zjednodušení jen výhody, anebo s sebou nese také skrytá rizika?

Vzhledem k tomu, že právě snížení základního kapitálu stanovené novým zákonem o obchodních korporacích přináší již první výsledky, můžeme se nejprve podívat, jak tento první krok vedoucí ke zjednodušení založení společnosti s ručením omezením obstál. Již jsem se osobně setkal se společností, jejíž základní kapitál tvoří pouhá koruna. I přesto, že má jít o zjednodušení přístupu k založení korporace, je třeba se na takové společnosti zatím dívat poměrně opatrně. Za do jisté míry diskutabilní totiž považuji skutečnou funkčnost takové korporace z hlediska ekonomické způsobilosti.

Čtěte také: Česko zjednoduší zakládání firem. Eseróčko půjde založit za 3 dny a 3 tisíce Kč

Je třeba si uvědomit, k čemu všemu základní kapitál slouží – jedná se především o vstupní hodnotu, se kterou právnická osoba nakládá jako s vlastním majetkem. Tedy rozhoduje jak a na co takové prostředky použije. Z těchto prostředků by měly být nepochybně kryty například počáteční náklady spojené s agendou nutnou při základní společnosti – tedy s notářem, soudním poplatkem apod. Ve chvíli, kdy je základní kapitál pouhá jedna koruna, fakticky to znamená, že společnost není schopna takové počáteční závazky sama hradit a je třeba zajistit pro ni financování, tedy např. dalším vkladem společníka či úvěrem. Tento problém navíc není řešený ani snížením částky nutné k založení společnosti na tři tisíce korun. I v takovém případě bude společnost vznikat se závazkem, byť menším, než v současné situaci.

Dalším pohledem je určitá vypovídací hodnota o stabilitě – především ekonomické – takového podnikatelského subjektu. Společnost de facto bez vlastních financí bude z podstaty náchylnější k výkyvům. Opět se nabízí otázka, nakolik dává takovýto způsob smysl. Společnost sice „ušetří“ při svém založení, velmi záhy si však bude muset stejně nějaké finance opatřit, ať už formou vkladu společníka nebo prostřednictvím úvěru.

Mohlo by vás zaujmout: Chcete založit firmu? Poradíme vám, podle čeho zvolit výši základního kapitálu

V neposlední řadě se samozřejmě nabízí otázka, jestli není v případě kapitálu ve výši jedné koruny ručení společnosti za své závazky omezené až příliš. Je sice pravdou, že ani dříve požadovaný minimální základní kapitál ve výši 200 tisíc Kč nezajišťoval vysokou míru ručení, ale posloužil alespoň jako nějaké základní síto pro nově vznikající společnosti, neboť každý, kdo se do podnikání pouštěl tímto způsobem, věděl, že bude muset ne úplně opominutelné finanční prostředky opatřit. Současně je třeba poukázat na další zákony, které by případně takovouto korporaci, s tak nízkým kapitálem, nepovažovaly za dostatečně ekonomicky stabilní – například zákon o zadávání veřejných zakázek.

V případě snížení kapitálu na jednu korunu je z mého pohledu zjednodušení podnikání pouze iluzí. V současné chvíli totiž fixní náklady na živnostenské oprávnění, soudní poplatek a úhrada notáři (jakkoliv bude tento náklad nižší než u společnosti s vyšším základním kapitálem) jsou v součtu dostatečně vysoké, aby vytvořily bariéru pro šikovného, ale nemajetného začínajícího podnikatele. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak fakt, že funkčnost přímého zápisu do obchodního rejstříku notářem není funkční a je otázkou, kdy bude.

Čtěte také: Praktický průvodce založení společnosti s ručením omezeným

Z tohoto pohledu se pak jeví snížení poplatků za notáře a soudní výlohy na 3000 korun jako logické zakončení úprav, které započal tzv. zákon o obchodních korporacích. Dá se tedy říci, že teprve tento krok zajistí možnost založení společnosti s ručením omezeným opravdu každému. Je třeba si uvědomit, že se Česká republika v otázce nákladů a složitosti zakládání firem v současnosti řadí mezi hluboký podprůměr zemí OECD. Změna je tedy žádoucí a v takovém případě se může i radikální změna zdát lepší, než polovičatá – jako by to bylo v případě, kdy by jedinou změnou byla právě zmiňovaná jedna koruna základního kapitálu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).