Hlavní navigace

Eshopy kvůli koronaviru upřednostňují platby předem. Co si ověřit, než zaplatíte

18. 3. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prodej se v kvůli opatřením přemísťuje z velké části na internet. E-shopy dávají přednost platbám předem. Jak rozeznat, že nejde o podvodný online obchod.

V rámci bezpečnostních a hygienických opatření, která mají zamezit šíření koronaviru, byla zavřena velká část obchodů. Lidé tak o mnoho víc nakupují na internetu. 

Díky on-line prodeji se daří udržovat v chodu prodej zboží, který v kamenných prodejnách v tuto chvíli není možné pořídit. Současně pak distribuce „až domů“ usnadňuje situaci řadě občanů, pro které je pobyt mimo domov nyní rizikový.

Čtěte také: Tváří se jako český e-shop, ale pak přijde balíček z Číny. Co na to naše zákony?

Velký zájem je logicky o doručení potravin, léků a doplňků stravy, drogistického zboží, ale také elektroniky, která usnadňuje práci z domova či přináší zábavu pro děti, vyjmenovává výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška

Aby online obchody zamezily kontaktu se zákazníky, upřednostňují bezkontaktní platby a minimalizují fyzický kontakt mezi doručovatelem a kupujícím při dodání zboží. 

Psali jsme dříve: Je možné rozeznat podvodný e-shop?

Pozor na podvodné e-shopy

I v této krizové situaci se však objevují e-shopy, které se rozhodně nedají označit za důvěryhodné. Při online nákupech nedostatkového zboží, jako jsou roušky, respirátory či hygienické pomůcky, doporučujeme dbát zvýšené obezřetnosti před podvodnými e-shopy, které se snaží vydělat na zvýšeném online prodeji. I tyto obchody vzhledem k současné situaci vyžadují platby předem, zakoupeného zboží se ale zákazníci nemusí dočkat, uvádí Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet. 

Při nákupu v neznámém e-shopu proto doporučuje vyhledávat tyto údaje:

  • jméno provozovatele,
  • adresa, 
  • IČ, 
  • telefon, 
  • e-mail 

Pomoci může i certifikát Ověřeno zákazníky od srovnávače zboží Heuréka, ale také hodnocení a recenze ostatních nakupujících. Seznam rizikových e-shopů lze také nalézt na webu České obchodní inspekce, uzavírá Miroslav Uďan. 

FOTOGALERIE: Některé rizikové e-shopy podle České obchodní inspekce

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).