Hlavní navigace

EU chce vidět předsedat raději Francii než Česko

22. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V kuloárech Evropské unie se začínají ozývat názory, že by bylo vhodnější spíš prodloužit předsednictví Francie v čele s Nicolasem Sarkozym než přenechat předsednictví České republice. Předseda Evropské komise nebo lucemburský premiér dokonce vyslovili toto přání nahlas. Česko je totiž vnímané spíš jako proamerické než proevropské.

Mezi členy Evropské unie se s blížícím se českým předsednictvím v Radě EU začínají množit názory, že funkci by si měla raději ponechat Francie ve dvojnásobné délce na úkor České republiky. Jak uvedla agentura Mediafax, informoval o tom rakouský list Kurier. Názory nejčastěji pochází z Evropského parlamentu. Podle deníku je tomu díky rozhodnosti s jakou si počíná francouzský prezident Nicolas Sarkozy například v případě Ruska a Gruzie nebo snah o překonání globální krize.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso nebo lucemburský premiér Jean-Claud Juncker vyslovili dokonce toto přání na veřejnosti. Jejich postoj může být způsoben tím, jak dobře si Sarkozy počíná. Důvodem ale může být třeba i fakt, že Česká republika je považována za malou zemi, pro kterou by mohlo být předsednictví obtížnější než pro velkou mocnost nebo že je zahraniční česká politika chápána spíše jako proamerická než proevropská. Čtěte více: Podnikatelé mohou na českém předsednictví v EU vydělat

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).