Hlavní navigace

EU obnoví Česku proplácení dotací, část peněz však zůstává zablokována

25. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Evropská komise rozhodla, že obnoví proplácení části dotací České republice. V sedmi operačních programech však zůstávají platby i nadále zablokovány.

Evropská komise (EK) včera oznámila, že obnoví proplácení části dotací z evropského fondu regionálního rozvoje. Ministerstvo financí má v současnosti připraveny žádosti o platbu do EK ve výši necelých 12 miliard korun (460 milionů eur), do konce roku by se pak mohly proplatit dotace až ve výši 22 miliard korun (zhruba 900 milionů eur). Uvolnění prostředků se týká Operačního programu (OP) Technická pomoc, Výzkum a vývoj pro inovace a část OP Podnikání a inovace. Z regionálních programů pak Jihovýchod, Střední Moravu, Jihozápad, Moravskoslezsko a pražský program OP Praha Konkurenceschopnost.

Čtěte také: Poslední kolo dotací EU pro podnikatele. Nepromarněte šanci

V některých operačních programech však zůstávají kvůli individuálním problémům platby stále zablokovány. Jedná se o programy Doprava a Životní prostředí, Severozápad, Střední Čechy, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Severovýchod a Integrovaný operační program. Ministerstvo financí o odblokování i těchto plateb dále jedná s EK. Pokud by došlo k obnovení dotací i u těchto programů, mohla by Česká republika do konce roku obdržet ještě zhruba dalších 64 až 77 miliard korun (2,5–3 miliardy eur).

Podnikatelé: Dotace jsou pro nás důležité

Rozhodnutí o znovuobnovení plateb potěšilo české podnikatele, pro které jsou finanční prostředky, které čerpají skrze fondy EU, velice důležité. Zejména ve stávající době, kdy firmám klesají jiné příjmy, a to i příjmy ze zakázek v některých oblastech, rozhodně vítáme toto rozhodnutí, které podpoří český byznys, vysvětlil prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Čtěte také: Chcete ušetřit na energiích? Zažádejte si o evropské dotace

MM_socky3

Evropská komise zablokovala Česku platby z evropských fondů v průběhu letošního jara, když zjistila systémové pochybení při řízení a provádění kohezní politiky ČR. Problémy EK spatřovala především v zadávání veřejných zakázek, kontrolách a auditech nebo fluktuaci úředníků odpovědných právě za dotace. Negativně se do stanoviska EK promítlo rovněž trestní stíhání bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze a korupční aféra bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Celkově může Česko v operačním období 2007–2013 získat z fondů 26,69 miliard eur (nyní zhruba 682 miliard korun).

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).