Hlavní navigace

Tisk: EU se připravuje na boj s krizí

6. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zástupci Francie, Německa, Itálie a Velké Británie se sešli za účelem projednávání další strategie EU vůči finanční krizi. Upravovat se budou rozpočtová pravidla.

Schůzky, která řešila další kroky EU ohledně krize, se účastnili také členové Evropské komise a Evropské centrální banky. Z jednání vyplynulo, že EU přizpůsobí svá rozpočtová pravidla, aby byla v boji s krizí flexibilnější. V současnosti jsou pravidla EU nastavena tak, že rozpočtový deficit zemí eurozóny nesmí přesáhnout tři procenta hrubého domácího produktu a veřejné zadlužení musí být menší než 60 % HDP. Nynější situace však do popředí staví spíše finančního systému a zachování důvěry a stability, než striktní dodržování unijních nařízení.

Lídři EU se snaží přicházet se svými návrhy, jež podle nich mohou pomoci. Z některých zdrojů plynou informace o myšlence záchranného fondu, který by měl k dispozici asi 300 miliard eur. Ne u všech se ale tento plán setkává s pochopením. Například Německo je v případě záchranného fondu proti jeho vytvoření.

V Evropě klesá zájem o nová auta

Evropa, do které se pomalu přelévají příznaky finanční krize, ztrácí zájem o nová auta. Tato skutečnost může negativně ovlivnit i českou ekonomiku, jejíž hrubý domácí produkt je z jedné pětiny tvořen právě výrobou aut nebo jejich dílů. První pokles poptávky začal už na jaře, když se prudce zvedla cena ropy. Na klesající zájem začínají reagovat i samotné automobilky. Například Škoda Auto plánuje na poslední říjnový týden pozastavení výroby. Jiné firmy začínají zase propouštět.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).