Hlavní navigace

Evropa chce snížit svou závislost na ruských dodávkách zemního plynu

10. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Agentura Reuters dnes uveřejnila zprávu, podle které připravuje Evropa novou energetickou strategii. Její podoba by měla být zveřejněna ještě tento týden. Reuters uvedla, že návrh strategie, s názvem Druhý strategický přehled Evropské unie by měl podpořit stavbu větrných turbín, zaměřit se na ropné zásoby a zlepšit přístup k plynovým nalezištím.

Evropská unie připravila novou energetickou strategii s názvem Druhý strategický přehled Evropské unie. Jeho podoba by měla být zveřejněna ještě v tomto týdnu, informovala dnes agentura Reuters. Ta se již s materiálem seznámila. Materiál by podle ní měl podpořit stavbu větrných turbín v pobřežních vodách Severního moře, zaměřit se na ropné zásoby a zlepšit přístup Evropské unie k plynovým nalezištím v Kaspickém moři. Unie chce podpořit plán na zvýšení importu zkapalněného zemního plynu a plán na odstranění bariér, které brání většímu objemu importu zemního plynu právě z oblasti Kaspického moře. Ve středu by měla koncept schválit ještě Evropská komise a ve čtvrtek už by měl být zveřejněn.

Členské země by tak měly zahájit jednání směřující k odstranění veškerých uhlíkových emisí z výroby elektrické energie do roku 2050. Odstranit by se měly i karbonové emise pocházející z provozu budov a motorových vozidel. Jak Reuters informuje, odstranění karbonových emisí však závazné datum dosud nemá. Cílem konceptu je učinit Evropu méně závislou na ruských dodávkách zemního plynu, jež byly díky sporům v minulosti několikrát přerušeny. Čtěte více: Evropská komise chce zpoplatnit emisní povolenky, které dosud firmy dostávaly zdarma

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).