Hlavní navigace

Evropa chce snížit svou závislost na ruských dodávkách zemního plynu

Agentura Reuters dnes uveřejnila zprávu, podle které připravuje Evropa novou energetickou strategii. Její podoba by měla být zveřejněna ještě tento týden. Reuters uvedla, že návrh strategie, s názvem Druhý strategický přehled Evropské unie by měl podpořit stavbu větrných turbín, zaměřit se na ropné zásoby a zlepšit přístup k plynovým nalezištím.

Evropská unie připravila novou energetickou strategii s názvem Druhý strategický přehled Evropské unie. Jeho podoba by měla být zveřejněna ještě v tomto týdnu, informovala dnes agentura Reuters. Ta se již s materiálem seznámila. Materiál by podle ní měl podpořit stavbu větrných turbín v pobřežních vodách Severního moře, zaměřit se na ropné zásoby a zlepšit přístup Evropské unie k plynovým nalezištím v Kaspickém moři. Unie chce podpořit plán na zvýšení importu zkapalněného zemního plynu a plán na odstranění bariér, které brání většímu objemu importu zemního plynu právě z oblasti Kaspického moře. Ve středu by měla koncept schválit ještě Evropská komise a ve čtvrtek už by měl být zveřejněn.

Členské země by tak měly zahájit jednání směřující k odstranění veškerých uhlíkových emisí z výroby elektrické energie do roku 2050. Odstranit by se měly i karbonové emise pocházející z provozu budov a motorových vozidel. Jak Reuters informuje, odstranění karbonových emisí však závazné datum dosud nemá. Cílem konceptu je učinit Evropu méně závislou na ruských dodávkách zemního plynu, jež byly díky sporům v minulosti několikrát přerušeny. Čtěte více: Evropská komise chce zpoplatnit emisní povolenky, které dosud firmy dostávaly zdarma