Hlavní navigace

Euro dává Slovensku konkurenční výhodu

13. 5. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Zatímco pro podnikatele v České republice je euro v nedohlednu, na Slovensku se stane realitou 1. ledna 2009. Business server Podnikatel.cz se proto zeptal podnikatelů, kteří obchodují se Slovenskem, co od eura očekávají.

Zatímco Slovensko se chystá na zavedení eura od 1. ledna 2009, Česko se na svůj vstup do eurozóny sice připravuje, datum vstupu však zatím nestanovilo. Vláda v dubnu 2007 schválila dokument Národní plán zavedení eura v České republice, jehož plnění průběžně kontroluje. Výhodami či nevýhodami zavedení eura v Česku a názory podnikatelů na výměnu korun za eura již se business server Podnikatel.cz zabýval.

Vyhazov - TIP
Čtěte více o euru v České republice a názorech podnikatelů na zavedení eura v ČR

Český vývoz na Slovensko dosáhl v březnu 2008 podle Českého statistického úřadu skoro 18,5 miliardy korun. Mnozí čeští podnikatelé jsou aktivní také na Slovensku. Business server Podnikatel.cz proto v souvislosti s lednovým přechodem Slovenska na euro zjišťoval, jaký je názor podnikatelů z mnoha oborů na zavedení eura u slovenských sousedů a jak ovlivní jejich podnikatelské aktivity. Server se zeptal i na aktuální názory podnikatelů na euro v Česku.

Zdražení služeb by nebylo dobré pro cestovní ruch

Cestovní kanceláře euro na Slovensku vítají. V současné situaci, kdy euro oslabuje a koruna posiluje, české cestovní kanceláře logicky jednoznačně zavedení eura na Slovensku vítají, tvrdí pro server Podnikatel.cz Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Podle Okamury tento stav vyhovuje i českým turistům. Slovensko je po Chorvatsku jejich druhou nejoblíbenější destinací – loni sem zamířilo 720 tisíc Češek a Čechů. Slovensko navíc vloni zaznamenalo výrazný meziroční nárůst českých turistů, a to o 27 %, upozorňuje Okamura. České cestovní kanceláře proto samozřejmě zájezdy na Slovensko masově nabízí, dodává.

Za jedinou změnu v souvislosti s eurem na Slovensku pak považuje fakt, že slovenští partneři budou vydávat ceníky na příští sezonu v eurech. Obava je snad jen z toho, aby zavedení eura na Slovensku nepřineslo určité zdražení služeb, což však bude negativní také pro slovenský cestovní ruch, říká Okamura.

Euro v Česku? Ano

Podle Tomia Okamury posilování koruny negativně ekonomicky ovlivňuje cestovní kanceláře a agentury, které se zabývají incomingem – tedy dovozem zahraničních turistů do Česka. Proto jsou pro zavedení eura v České republice. Cestovní kanceláře a agentury, které se zabývají incomingem, by jako exportéři služeb samozřejmě zavedení eura velice uvítaly, tvrdí.

Podobně si zavedení eura v Česku přeje také Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR). Co se týká zavedení eura na Slovensku, nedomníváme se, že by to mělo přímý vliv na naše členy, protože těch, kteří podnikají také na Slovensku, je pouze malá část a naše asociace na Slovensku nepůsobí, objasňuje pro business server Podnikatel.cz prezident AHR ČR Pavel Hlinka. Upozorňuje však, že díky sílící koruně klesají hoteliérům a restauratérům zaměřeným na zahraniční klientelu tržby. Z tohoto důvodu bychom samozřejmě přivítali zavedení eura v České republice co nejdříve, dodává Hlinka.

Riziko promítáme do cen

Jazyková škola a nakladatelství Polyglot prodává na Slovensku učebnice. Doufám, že nijak, odpovídá jednatel Marek Dusil na otázku business serveru Podnikatel.cz, jak ovlivní euro na Slovensku jeho obor podnikání. Náklady na riziko pohybu kurzu a náklady na mezinárodní platební příkazy máme kalkulovány i v cenách ve slovenských korunách, tvrdí. A euro v Česku? Podle Dusila čím dříve, tím lépe.

Snad nás bude Slovensko motivovat

Čeští podnikatelé se na zavedení eura na Slovensku nemusí nějak zvlášť připravovat, naopak znamená to pro ně jisté zjednodušení situace, myslí si Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory České republiky. Naprostá většina exportu se u nás uskutečňuje v euru, a pokud se tak stane i ve vztahu k našim východním sousedům, pak našim podnikatelům ubude jedna další měna, kterou musí sledovat a v níž obchodují, tvrdí.

Diskutujte o vlivu zavedení eura na Slovensku na české podnikatele.

Podle Drábka slovenské podniky zavedením eura získají dočasnou konkurenční výhodu – ubudou jim na rozdíl od českých firem kurzová rizika a náklady na konverzi. Věřím, že to bude impulz pro naši politickou reprezentaci, aby se i Česká republika stala co nejrychleji členem eurozóny, doufá Drábek. A pokračuje: Prstenec kolem České republiky se v tomto smyslu začal svírat, kromě Polska již bude euro zavedeno ve všech okolních státech, to by mělo být silnou motivací začít problematiku eura řešit.

Silná koruna poškozuje exportéry

Slovensko je významný obchodní partner také pro české nábytkáře. Na Slovensko se exportuje kolem 6 % nábytku, to je spolu s Belgií (6 %) a Polskem (6 %) po Velké Británii (9 %) a Německu (39 %) třetí největší trh, informuje server Podnikatel.cz Tomáš Lukeš, tajemník Asociace českých nábytkářů. Za obecný problém, který pociťují všichni exportéři, považuje Lukeš vůči euru sílící korunu. Euro na Slovensku pak považuje za fakt, který je nutné akceptovat a přizpůsobit se mu. A euro v Česku? Podle Lukeše opět čím dříve, tím lépe.

Zavedení eura na Slovensku se nijak neobávají čeští obuvníci. Ačkoliv mají na Slovensku svá zastoupení a obchodují se slovenskými firmami. Horším problémem je pro ně zase sílící koruna. Z pohledu exportérů je současná situace již téměř neudržitelná, protože navíc také mzdové a další režijní náklady v ČR neúnosně rostou. Přechod na euro musí být v ČR realizován okamžitě, jakmile to bude možné, tlumočí stanovisko obuvníků Vlasta Mayerová, tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace.

Euro sníží administrativu

" Euro na Slovensku usnadní transakce, napomůže snížení počtu vedení účtů u bankovních institucí, zlevní vzájemnou interakci, bankovní poplatky a sníží administrativní zátěž. Negativním průvodním jevem bude zřejmě předpokládané zvýšení ceny slovenských produktů," tlumočí Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, výsledky bleskového průzkumu mezi členy asociace pro server Podnikatel.cz na téma slovenského eura. Podle zjištění se firmy na euro na Slovensku nijak zvlášť nepřipravují, protože účty v eurech si vedou již několik let.

Od eura v Česku si pak podnikatelé v asociaci slibují především usnadnění obchodních transakcí a také snížení bankovních poplatků za převody mezi domácími a zahraničními bankami. V Evropské unii totiž platí úprava, jenž garantuje stejnou výši bankovních poplatků v tuzemském i mezistátním styku v případě, že měnou státu je euro, podotýká Svobodová.

Euro se nás nedotkne

Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR tvrdí, že podnikatelů, kteří jsou členy sdružení, se euro na Slovensku nijak nedotkne. Na Slovensku totiž podnikatelské aktivity nevyvíjejí ani se Slovenskem neobchodují. A zavedení eura v Česku? Náš názor je velmi zdrženlivý. Zatím je výhodné používat plovoucí kurz, tvrdí Danda.

Do eurozóny exportujeme běžně

Řada českých textilních subjektů má na Slovensku své výrobní aktivity, dceřiné společnosti, ale i subdodavatele textilních materiálů či polotovarů. Většina pak má na Slovensku strukturované obchodní, tj. vývozní a dovozní aktivity, které navazují na tradiční blízkost českého a slovenského trhu, informuje Josef NovákAsociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu. Vzhledem k tomu, že se již dnes exportuje český textil hlavně do eurozóny, nevidí Novák v euru na Slovensku žádný významnější problém. Neznámým faktorem však je předpokládaný pohyb cenové úrovně na Slovensku po zavedení eura. Její rychlejší vzestup, který je očekáván, by za určitých okolností mohl brzdit efektivní poptávku po zboží včetně textilu, doplňuje Novák pro server Podnikatel.cz.

Na příkladu společnosti Veba, která exportuje bytový textil, ukazuje, že exportéři mají euro technicky vyřešené. Exportují totiž do zemí eurozóny, takže euro je pro ně běžnou měnou inkas. Přípravy na zavedení eura na Slovensku tak mají čistě technický ráz. Týkají se především přípravy ceníků v eurech, programového nastavení fakturace na euro atp., popisuje Novák. A doplňuje, že rok 2009 se může stát rokem „adaptačním” spíše ze strany slovenských obchodních partnerů, rokem usazování cen a „krocení” inflace vyvolané zavedením eura.

Česko by s eurem podle Josefa Nováka nemělo příliš pospíchat. Jeho správné načasování by mělo respektovat přetrvávající rozdíly a nerovnováhy, upozorňuje. Období let 2012 – 2014 pro zavedení eura v ČR se jeví jako rozumné, pokud zbylý čas bude využit k realizaci naznačených změn, uzavírá Novák.

Euro by se mělo zavést v České republice:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).