Hlavní navigace

Euro jen tak nebude, potvrdila dnes vláda

21. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda dnes projednala a přijala analýzu, která hodnotí připravenost České republiky na přijetí jednotné evropské měny. V souladu s ministerstvem financí a Českou národní bankou (ČNB) vláda rozhodla, že termín přijetí eura se zatím stanovovat nebude. Čtěte více: S eurem počítejte nejdříve kolem roku 2018, tvrdí ekonomové.

Vláda dále odsouhlasila, že ani v příštím roce nebude Česko usilovat o vstup do kurzového mechanismu ERM II. Hlavním důvodem odložení je stav českých veřejných financí a především deficitu státního rozpočtu, který letos i v následujících letech překročí hranici 3 % HDP, což je jedno z maastrichtských kritérií nutných pro vstup do eurozóny.

České republice se naopak daří plnit kritériem cenové stability, které podle vyjádření centrální banky by mělo být plněno bez problémů i do budoucna. V oblasti sladěnosti ekonomiky se zejména v důsledku hospodářské krize připravenost České republiky na přijetí eura zhoršila. ČR sice v posledních letech postupně snižuje svůj odstup od ekonomické úrovně eurozóny, nedochází však k výrazným zlepšením fungování a pružnosti českého hospodářství, uvedla ČNB ve své tiskové zprávě.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).