Hlavní navigace

Euro ke svému podnikání nepotřebujeme, vzkazují podnikatelé politikům

Jana Knížková

Řešit otázku přijetí eura netřeba, většina podnikatelů ho ke svému byznysu nepotřebuje. A to i přes pozitiva, která přináší.

Doba čtení: 1 minuta

Přijetí eura by mohlo firmám přinést výhody. Například by se jim snížily transakční náklady, nemusely by se také zajišťovat proti kurzovým změnám.

Podnikatelé se ale ve velké většině přiklánějí k tomu, že euro ke svému byznysu nepotřebují. Ukázal to průzkum Hospodářské komory, kterého se zúčastnilo více než 300 firem. Šlo o malé i velké podnikatelské subjekty, a to i s obratem nad 1 miliardu korun. 

Pozitiva eura pro podnikatele 

Pozitivem jednotné měny je usnadnění obchodování v rámci evropského trhu, vyhnutí se výkyvům měnového kurzu, lepší možnosti plánování a větší transparentnost účetnictví. Dále také možné zvýšení mezinárodního obchodu a další integraci do evropských struktur. 

Mohlo by vás zaujmout: Chcete expandovat do zahraničí? Žádný problém, kurýrní služby vám pomohou

Ale je tu i druhá strana mince. Společná měna přináší spoluzodpovědnost za všechny další členy eurozóny. Pokud se tedy některá ze zemí dostane do problémů, jako třeba v minulosti Řecko nebo další jihoevropské státy, poneseme určitým dílem finanční zodpovědnost i my. Je otázkou, jak toto dokáží politici obhájit před občany a jaké podmínky budou schopni vyjednat, uzavírá prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.