Hlavní navigace

Europoslanci rozhodnou o pozdních platbách

24. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Europoslanci budou v červnu nebo v červenci letošního roku přijímat zprávu k revidované směrnici, která vychází z podkladu Výboru pro vnitřní trh a spotřebitele (IMCO). Ten navrhuje, aby veřejné orgány platily do 30 dní, v případně zdravotnického sektoru do 60 dní. Maximální 30denní lhůta by však dle některých europoslanců měla být zavedena i v transakcích mezi samotnými podnikateli. Jen výjimečně by mohla činit 60 dní.

To však odporuje smluvní svobodě a ohrozilo by to základní principy svobody podnikání. Zároveň vytváření výjimečných situací pro některé sektory by zavedlo další bariéry, ohradil se proti materiálu IMCO prezident HK ČR Petr Kužel. Ten zároveň upozorňuje, že původně navrhovaná pětiprocentní sankce pro veřejný sektor v případě opožděné platby z návrhu zcela vypadla. Není možné, abychom zásadně odbíhali od původně dobře zamýšlených cílů. Apelujeme na europoslance, aby při hlasování brali hlas podnikatelů vážně. Navrhujeme sankci v alespoň symbolické výši, řekl Kužel.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).