Hlavní navigace

Evidenční listy budou muset firmy uchovávat i po svém zániku

Připravuje se nový zákon, který firmy zatíží archivací a administrativou. A to dokonce i ty, které s podnikáním skončí. Uleví se ale všem zaměstnancům.
Redakce 13. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mzdové a důchodové listy zaměstnanců budou firmy nejspíš muset uchovávat i po ukončení svého provozu. Respektive zajistit další úschovu těchto dokladů. Tuto novou povinnost zákonodárci zařadili do návrhu novely o organizaci sociálního zabezpečení. A vláda ji schválila. Když totiž firma přeruší provoz nebo ho ukončí, není další práce s dokumenty možná. Tyto typy dokladů jsou přitom často jedinými doklady o započitatelné době zaměstnání a výdělcích, které jsou pro bývalé zaměstnance zásadní pro výpočet nejen starobního důchodu, ale i všech ostatních druhů důchodů. Povinnost poskytnout doklady mají jen archivy. Pokud by se situace nezměnila, rozhodovaly by úřady o některých případech bez úplných informací. Lidé by tak mohli mít nižší penzi, i když to sami nezavinili.

EBF-tip-řečníci-havryluk_braverman_jeřábek_bajer


Autor: www.isifa.com

Důchodové nebo evidenční listy zaměstnanců budou muset firmy uchovávat i po svém zániku. 

Mzdové nebo evidenční listy důchodového pojištění a osobní spisy zaměstnanců mají uchovávat soukromé spisovny. České správě sociálního zabezpečení pak musí umožnit nahlížet do materiálů a pořizovat z nich výpisy či kopie. V současné době už je soukromých spisovnách uložena skoro pětina mzdových a evidenčních listů. Pro podnikatele to znamená další výdaje, ale při ukončení podnikání by jim na to mohl stát přispívat. Hradit by měl i případné náklady za kopie dokumentů, které jsou potřeba k výpočtu důchodu.

Když rušené firmě zůstanou peníze, bude je muset přednostně využít na zajištění uložení dokumentů. Kdyby finance neměla, uhradí to Ministerstvo práce a sociálních věcí. Platit by mohlo i za pořízení výpisu z listů, ověřování kopií a poštovné. Maximální cenu má stanovit vyhláška. Spisovny budou také muset sociální správě dodat požadované kopie dokumentů, a to ve stanovené lhůtě. Například v roce 2012 se Česká správa sociálního zabezpečení snažila získat materiály ve 138 případech. Zaplatila za to zhruba 87.600 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).