Hlavní navigace

Evropská centrální banka se obula do šrotovného

15. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská centrální banka (ECB) se pustila do šrotovného. Ve své měsíční zprávě, kterou dnes banka zveřejnila, kritizuje celý koncept šrotovného, který zavedla řada evropských zemí. Podle ECB jsou totiž pozitivní dopady tohoto opatření pouze krátkodobé a navíc poškozuje jiná odvětví ekonomiky . Zároveň prý také brzdí potřebnou restrukturalizaci v automobilovém průmyslu.

Šrotovné aplikovaly například Německo, Itálie, Francie, Španělsko, Británie či Slovensko. ECB sice připouští, že šrotovné přimělo zákazníky k nákupu nových vozů, dodává však, že zvýšený prodej aut šel na úkor dalších oborů, ve kterých se díky odlivu poptávky k automobilům prodeje zboží propadly. Poptávka po dalších velkých nákupech, jako je nový nábytek, ale také opravy aut, se utlumila, uvádí ECB ve své zprávě.

Také u nás existuje možnost, že šrotovné vstoupí v platnost. Vše záleží na rozhodnutí vlády. Ta se ale k rozjetí tohoto programu nechystá. Podle řady ekonomů by Česko ani šrotovné zavádět nemělo. Šrotovné patří do šrotu. Je prostě férovější nabídnout kvalitní legislativu jakožto odrazový můstek pro podnikatele ve všech oborech, než blbnout s dotacemi, kritizoval například opatření již dříve Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Čtěte více: Šrotovné patří do šrotu. Přesto asi vstoupí v platnost.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).