Hlavní navigace

Evropská komise chce zpoplatnit emisní povolenky, které dosud firmy dostávaly zdarma

26. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle návrhu Evropské komise by se měla část emisních povolenek od roku 2013 začít nakupovat v aukcích. V roce 2020 by se měl přes aukci provádět veškerý jejich nákup. Návrhem nejvíce utrpí výrobci elektřiny, tepla, cementu a vápna, tvrdí studie, kterou včera zveřejnil Svaz průmyslu a obchodu a české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Dnes je systém povolenek nastaven tak, že firmy je v rámci kvót dostávají zdarma. Nakupovat je musí až v momentě, kdy překročí emisní limity. Podle Josefa Zbořila, člena představenstva Svazu průmyslu a obchodu nový systém po zavedení z evropské ekonomiky odčerpá 33 miliard eur, v roce 2020 až 55 miliard eur. Jen české energetické firmy měly během prvních osmi let za povolenky zaplatit více než 300 miliard korun a ceny elektrické energie pro domácnost by se tak mohly skokově zvýšit zhruba o 30 %. U firem by mohl být nárůst až dvojnásobný uvádí studie Svazu průmyslu a obchodu a českého ministerstva průmyslu a obchodu.

Strach z návrhu Evropské komise nemusí mít výrobci jaderné energie a energie z obnovitelných zdrojů. Jinak by se zdražování mohlo projevit i na ceně za teplo, ceně cementu či vápna. Díky růstu cen by se také zvýšila inflace, která by se mohla postavit do cesty přijetí eura.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).