Hlavní navigace

Evropská komise navádí k dočasně rozmařilejší politice

24. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise a její předseda José Manuel Barroso v pátek vzkázali členským zemím, že Pakt stability a s ním spojená pravidla pro zdravé veřejné finance lze s přihlédnutím k momentální světové situaci porušit. Nyní je důležitější se zaměřit na zvýšení veřejných výdajům, poskytování daňových úlev a ostatní pomoc postiženým odvětvím.

Evropská komise uznala, že v době globální ekonomické krize není dodržování Paktu stability a vyrovnaných veřejných financí tou největší prioritou. V pátek proto oznámila že považuje za důležitější nyní spíše podporovat veřejné výdaje, daňové úlevy a jiné druhy podpory pro nejvíce postižená průmyslová odvětví. Tato opatření by měla ekonomikám napomoci se rychleji vzpamatovat z nastupujícího útlumu. Musí však býti včasná, přesně cílená a dočasná.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso uvedl, že expanzivní politiku je ale nutno provádět chytře a investovat do oblastí klíčových pro budoucí konkurenceschop­nost, jako je výzkum, inovace, čisté technologie, energetická efektivnost, vzdělávání a zvyšování kvalifikace. Tuto středu by předseda měl také předložit návrh opatření schopné stimulovat ekonomiku Evropské unie, jehož hodnota by se měla pohybovat kolem 130 miliard eur a měla by například umožnit půjčky upadajícím odvětvím.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).