Hlavní navigace

Evropská komise poskytuje nástroje usnadňující vývoz do třetích zemí

8. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropská komise podporuje své vývozce. K odstranění překážek vývozu do třetích zemí vytvořila nástroje, jež podnikatelům mohou pomoci překonávat bariéry uplatňované třetími zeměmi.

Myšlenka důraznějšího tlaku na odstraňování překážek obchodu, které uplatňují třetí země, vznikla již v roce 1996, kdy Evropská komise poprvé představila Strategii pro přístup na trh (Market Access Strategy-MAS). Jejím nástrojem jsou tzv. týmy pro přístup na trh, které se zakládají na spolupráci Evropské komise, zastupitelských úřadů členských států a podnikatelských subjektů. Ta má za cíl eliminovat tržní překážky třetích zemí třeba už ve fázi přípravy legislativy.

Na MAS navazuje Databáze pro přístup na trh (Market Access Database — MADB). Tato databáze, která je určena podnikatelům, je informuje o podmínkách přístupu na trh jednotlivých zemí mimo Evropskou unii. Nabízí například údaje o celních sazbách nebo průvodce dovozními formalitami pro exportéry, kde podnikatel najde výčet formulářů, certifikátů a dalších povinností, které je v souvislosti s dovozem do dané země splnit. Dále obsahuje statistiky o výsledcích obchodní výměny mezi EU a zadanou zemí a odkaz na samostatnou databázi přijatých opatření těmito zeměmi. Databáze je schopna vyhledat obchodní překážky dle různých zadaných kritérií, jako je země, odvětví nebo skupiny uplatňovaných překážek a umožňuje zaslat stížnost na překážku obchodu, kterou pak pracovník komise diskutuje přímo se stěžovatelem.

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Mezi hlavní překážky, kterým musí vývozci často čelit patří vysoká cla, obtížné celní postupy, nerovná daňová pravidla či přísné technické předpisy. Země se v rámci bariér také snaží omezit přístup k surovinám různými daněmi, jež zvyšují ceny produktů. Dostatečně zde nefunguje ani ochrana práv duševního vlastnictví, v některých zemích jsou zas nastaveny limity na podíl zahraničních vlastníků, povinnost zakládání společných podniků či diskriminační zacházení. Země často neumožňují účast na veřejných zakázkách a nespravedlivě dělí i státní podporu a jiné subvence tak, aby přístupu na trh zabránily v co nejvyšší míře. Čtěte více: Povinnosti u pohybu zboží v EU se přenášejí na podnikatele

Díky vyjednávání Evropské komise se už podařilo některé překážky odstranit například v Japonsku, Argentině, Rusku či Indii. Podrobnější informace spravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).