Hlavní navigace

Evropská komise vyměřila čtyřem výrobcům skla pokutu ve výši 486,9 mil. eur

28. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise udělila čtyřem výrobcům plochého skla pro okna, dveře a zrcadla pokutu v celkové výši 486,9 mil. eur (viz kurzy). Důvodem je údajná kartelová dohoda o růstu cen a podmínkách na trhu. Dopad byl podle Evropské komise značný, neboť tyto společnosti ovládají 4/5 trhu s plochým sklem v EU. Zprávu přinesla ČTK.

Mezi pokutovanými společnostmi je americká firma Guardian, která dostala nejvyšší pokutu, a to 148 mil. eur. Britská společnost Pilkington Plc. má zaplatit 140 mil. eur a francouzská firma Saint-Gobain 133,9 mil. eur. Belgická společnost AGC Flat Europe (dříve Glaverbel SA), která spadá pod největšího výrobce skla na světě japonský koncern Asahi Glass Company, pak dostala pokutu ve výši 65 mil. eur. V ČR má své zastoupení francouzská a belgická společnost.

Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové přispěly k odhalení kartelu národní úřady. Kartel zřejmě fungoval od roku 2004 do roku 2005 a s jeho pomocí všechny zúčastněné firmy jednorázově zvýšily a stabilizovaly ceny. Ceny sjednávalo vedení na pravidelných schůzkách.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).