Hlavní navigace

Tisk: Evropská komise chce zpřísnit bankovní regulaci

2. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Problémy, které už skoro rok trápí Ameriku se přelévají i do Evropy. Evropská komise plánuje učinit kroky, které vzbudí důvěru občanů v připravovaná opatření proti potížím na finančních trzích.

Nová pravidla, které chce Evropská komise vydat, mají zpřísnit regulaci bank a celé finanční oblasti v EU. Mají tak zabránit přílišnému riskování bank tak, jak to činily ty americké. Díky půjčkám zákazníkům, kteří je byli sotva schopni splácet a jejich následnému přeprodávání do celého světa se tak krize rozšířila i do evropského bankovního sektoru. Nyní by si banky měly povinně nechávat v záloze více vlastních prostředků a neměla by tak vznikat větší potřeba si půjčovat od ostatních bank. Posílit by se měla i záruka vkladů drobných střadatelů. Dohled nad dodržováním těchto nařízení budou mít na starosti centrální banky jednotlivých zemí. Kontrolu budou mít navíc umožněnou i regulátoři ze zemí, kde působí zahraniční subjekty, jež Čechách některé banky vlastní.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce přesvědčit evropské politiky o širší podpoře ve formě 300 miliard eur, které by rád nalil do systému a vytvořil jakýsi záchranný balíček. Z toho by mohla čerpat postižená země, která by neměla dost vlastních prostředků aby bankám pomohla sama. Jeho záměry ale neschvaluje například Německo či Velká Británie. Čtěte více: Není důvod ke znepokojení. České banky jsou v bezpečí

LN: Státní rozpočet má ke konci září přebytek 10,5 miliardy ko­run

Rozpočet vykazuje přebytek 10,5 miliardy korun. Minulý rok touto dobou na tom byl ještě o 25,8 miliard korun lépe. Ke snížení přebytku dochází ke konci roku tradičně díky vyšším výdajům v hospodaření státu. Podle ministra financí Kalouska by mohlo letošní hospodaření skončit zhruba na 50 miliardovém deficitu. Upozornil však také, že díky situaci na světových trzích jsou odhady velmi nejisté.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).