Hlavní navigace

Tisk: Evropská komise chce zpřísnit bankovní regulaci

Problémy, které už skoro rok trápí Ameriku se přelévají i do Evropy. Evropská komise plánuje učinit kroky, které vzbudí důvěru občanů v připravovaná opatření proti potížím na finančních trzích.

Nová pravidla, které chce Evropská komise vydat, mají zpřísnit regulaci bank a celé finanční oblasti v EU. Mají tak zabránit přílišnému riskování bank tak, jak to činily ty americké. Díky půjčkám zákazníkům, kteří je byli sotva schopni splácet a jejich následnému přeprodávání do celého světa se tak krize rozšířila i do evropského bankovního sektoru. Nyní by si banky měly povinně nechávat v záloze více vlastních prostředků a neměla by tak vznikat větší potřeba si půjčovat od ostatních bank. Posílit by se měla i záruka vkladů drobných střadatelů. Dohled nad dodržováním těchto nařízení budou mít na starosti centrální banky jednotlivých zemí. Kontrolu budou mít navíc umožněnou i regulátoři ze zemí, kde působí zahraniční subjekty, jež Čechách některé banky vlastní.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce přesvědčit evropské politiky o širší podpoře ve formě 300 miliard eur, které by rád nalil do systému a vytvořil jakýsi záchranný balíček. Z toho by mohla čerpat postižená země, která by neměla dost vlastních prostředků aby bankám pomohla sama. Jeho záměry ale neschvaluje například Německo či Velká Británie. Čtěte více: Není důvod ke znepokojení. České banky jsou v bezpečí

LN: Státní rozpočet má ke konci září přebytek 10,5 miliardy ko­run

Rozpočet vykazuje přebytek 10,5 miliardy korun. Minulý rok touto dobou na tom byl ještě o 25,8 miliard korun lépe. Ke snížení přebytku dochází ke konci roku tradičně díky vyšším výdajům v hospodaření státu. Podle ministra financí Kalouska by mohlo letošní hospodaření skončit zhruba na 50 miliardovém deficitu. Upozornil však také, že díky situaci na světových trzích jsou odhady velmi nejisté.