Hlavní navigace

Evropská legislativa nám spíše škodí, tvrdí čeští podnikatelé

8. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé se na proběhlé volby do Evropského parlamentu dívají skepticky. Podle jejich názoru totiž evropská legislativa tvořená v Bruselu spíše škodí jejich podnikání a čeští europoslanci mají jen malou šanci něco změnit. Vyplynulo to z průzkumu Hospodářské komory České republiky k výsledkům voleb do Evropského parlamentu, kterého se dnes zúčastnilo více než šest stovek (628) firem různé velikosti z celé České republiky.

Takřka polovina respondentů (45 %) se domnívá, že evropská legislativa jim jejich činnost spíše komplikuje. Pětina podnikatelů pak uvedla, že normy tvořené v Bruselu jim pomáhají při podnikání. Čtvrtina firem pak tvrdí, že evropská legislativa se jejich působení nijak nedotýká.

České firmy se v mnoha oblastech cítí diskriminovány a znevýhodňovány oproti svým konkurentům zejména ze starých členských zemí. Evropské instituce nejsou schopny zajistit v mnoha oblastech rovné podmínky pro firmy z nových členských zemí, což je jedním z hlavních důvodů negativního vnímání Bruselu mezi českými podniky, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Řada tuzemských podnikatelů si také myslí, že čeští europoslanci nemají šanci cokoli změnit. V průzkumu to uvedla více než třetina oslovených firem. To, že velké množství firem nevěří, že čeští europoslanci mají šanci cokoliv prosadit na evropské úrovni, v žádném případě nevypovídá o jejich neschopnosti, ale spíše o vnímání naší země jako velmi malé v konkurenci ostatních členů EU, dodává Petr Kužel. Čtěte více: Pracovali čeští europoslanci, či se pouze pět let „flákali“?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).