Hlavní navigace

Evropského pojišťovnictví se krize netýká. Rostlo loni a mělo by i letos

2. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské pojišťovnictví navzdory krizi zřejmě poroste i v tomto roce, dá se však očekávat zpomalení tempa růstu. Adaptace na měnící se finanční prostředí navíc může přinést pro pojišťovny celou řadu nových příležitostí. Vyplývá to ze zprávy společnosti Ernst & Young Insurance Outlook 2009.

Pojišťovací sektor čelí v tomto roce nemalým výzvám, a to nejen v souvislosti s celoevropskou recesí. Ale i špatné časy přinášejí nové příležitosti. Pojistitelé, kteří jsou natolik odvážní, že využijí současný vývoj k implementaci změn, přehodnocení kapitálové přiměřenosti a pečlivému sledování dopadů propadajícího se ocenění a výnosů z investic, mohou na této situaci významně profitovat, domnívá se Lex Van Overmeire, ředitel divize pojišťovnictví Ernst & Young pro Evropu, Střední východ, Indii a Afriku.

Také tuzemské pojišťovnictví zřejmě naváže na loňský rok, který i přes dopady hospodářské krize zvládlo na výbornou. Podle výsledků České asociace pojišťoven se celkové předepsané pojistné na životní i neživotní pojištění za rok 2008 zvýšilo takřka o 5 %. Žádné masivní výpovědi klientů jsme za poslední půlrok nezaznamenali. Naopak, za období říjen 2008 až únor 2009 byl nárůst nových klientů téměř o 100 % vyšší nežli ve stejném období v letech 2007/2008, potvrdil obchodní ředitel pojišťovny AMCICO Martin Brůha.

skoleni_27_5

Stejně jako v Evropě se však i v Česku počítá s pomalejším tempem růstu. Dá se očekávat, že původní optimismus investorů a růstové předpoklady českého pojišťovacího trhu budou vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji částečně revidovány, dodal Tomáš Němec, Senior Manager Ernst & Young.

Podle studie společnosti Ernst & Young patří mezi nejdůležitější úkoly pro letošní rok celkem pět věcí. Pojišťovny musí dbát na vyvážení rizik a příležitostí, přehodnotit strategie pro střední a východní Evropu a přehodnotit provozní záležitosti. Zásadním se také stane, jak firmy zvládnou posílit rozvahu a kapitálovou přiměřenost a jak se připraví na změny v globálním regulatorním dohledu. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).