Hlavní navigace

Evropský trh logistických nemovitostí opět klesl, oživení je ale na dohled

14. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský trh logistických nemovitostí za první pololetí roku 2009 dále klesal. V celé Evropě dochází ke značnému oslabení pronájmů, ke snížení nové výstavby a investoři se dnes mnohem důsledněji rozhodují mezi jednotlivými evropskými státy dle jejich ekonomiky, měny a rizika na realitním trhu. Vyplynulo to z výzkumné zprávy o evropském trhu průmyslových nemovitostí, kterou vypracovala společnost ProLogis.

Evropský trh logistických nemovitostí pociťuje tíhu prudkého ekonomického poklesu a dlouhotrvající finanční krize, řekla Len Sahling, první vice-prezidentka ProLogis Research Group. Jak například vyplynulo ze zprávy, míra obsazenosti prostor klesla ve druhém čtvrtletí roku 2009 na 86 %. V prvním čtvrtletí byla na úrovni 87 % a v roce 2008 na úrovni 89 %. Investoři se také navrací k nejkvalitnějším evropských nemovitostem s pevnou smlouvou a pronájmem na pětlet.

Situace na trhu by se ale měla s postupujícím oživením ekonomik zlepšovat. Evropské ekonomiky začínají vystupovat z období s negativním růstem HDP trvajícím několik čtvrtletí a trhy logistických nemovitostí budou tento trend následovat, i když se zpožděním. Smysluplný růst HDP v kombinaci s opotřebením nemovitostí a nulovou novou nabídkou nakonec vytáhne evropský trh logistických nemovitostí z poklesu, uzavírá Len Sahling.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).