Hlavní navigace

Exekuce v novém kabátě. Čtěte, co se mění a co zůstává

16. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Novela exekučního řádu byla stvrzena podpisem prezidenta. V příštím roce přinese několik novinek, některé nešvary zákona ale zůstávají.

Exekuční i soudní řád se dočkal své novely. Od Nového roku bude platit řada novinek. Jednou z nich je i zneužívání pojmu „exekuce“. Bude tak vystavena stopka nekalým praktikám firem, které samy sebe označují jako „exekuční kanceláře“.

Do zákona totiž přibyl nový paragraf, který zneužívání pojmu zakazuje:

Exekutor je povinen při výkonu exekuční a další činnosti používat označení „soudní exekutor“. Označení „soudní exekutor“ nebo „exekutorský úřad“, od nich odvozené tvary slov, ani označení způsobilé vyvolat nebezpečí záměny s uvedenými označeními není oprávněna používat jiná osoba. Ten, kdo neprovádí na základě zákona nucený výkon exekučních titulů, není oprávněn označovat svoji činnost jako „výkon rozhodnutí“, „exekuci“ nebo „exekuční činnost“, tvary slov od nich odvozené, ani označení způsobilé přivodit nebezpečí záměny s uvedenými označeními.

Díky tomuto paragrafu už nebudou moci komerční subjekty, ani inkasní agentury a další vymahači používat název, který v sobě bude zahrnovat pojem „exekuce“. V praxi totiž docházelo ke klamání věřitelů i dlužníků.

Čtěte také: Exekucí na důchod přibývá. Jak vysoká je obvyklá srážka?

Konec názvům firem, které zneužívají pojem exekuce

Na naši komoru se obrátila věřitelka, která si stěžovala na nečinnost údajného exekutora. Před rokem svěřila svou pohledávku, tu však stále nevymohl. Dle dokumentů jsme zjistili, že se věřitelka neobrátila na soudního exekutora, ale na firmu, která se nazývá exekuční kancelář. Je zřejmé, že taková firma nemá k dispozici žádné prostředky, jak postihnout majetek dlužníka. Může mu maximálně zaslat výzvu k zaplacení, popisuje jeden z konkrétních případů David Koncz, viceprezident Exekutorské komory.


Autor: www.isifa.com

Za pokutu 50 Kč můžete stále zaplatit tisíce.

Ten upozornil, že zneužívání pojmu „exekuce“ bude nyní pod hrozbou dvou set tisícové pokuty. Zákon tedy bude jasně stanovovat, že exekuce je konkrétní způsob vymáhání pohledávky prostřednictvím soudního exekutora, doplnil Koncz. Podle něj tak vymahačské firmy nebudou už moci vyvolávat falešný dojem o tom, že mají s exekucí cokoliv společného.

Za pokutu 50 korun exekuce stále za tisíce

Nový exekuční řád spolu ale neřeší jeden základní problém, který se nelíbil Senátu. Jak upozornil deník Lidové noviny, zákon stále nezabraňuje znásobování pokut, které v praxi znamenají to, že dlužník místo padesátikorunové pokuty zaplatí kvůli advokátním odměnám tisíce korun navíc. Senátoři totiž navrhovali, aby se u malých pohledávek služby právníků neproplácely.

školení účto leden 23 Kučerová

Čtěte také: Srážky ze mzdy v insolvenci nejsou totéž co srážky v exekuci

Poslanecká sněmovna však veto Senátu přehlasovala, což je podle Lidových novin zásluha exekutorské lobby. Od toho se ale Exekutorská komora České republiky distancovala.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).