Hlavní navigace

Exekutoři nechtějí exekutorské zápisy pustit notářům

4. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Exekutorům, ale i dalším subjektům, se nezamlouvá návrh novelizace exekučního řádu, který prošel Legislativní radou vlády. Podle nich může poškodit věřitele, jelikož má omezit tzv. další činnost exekutora. Konkrétně jde o ustanovení bránící soudním exekutorům sepisovat tzv. exekutorské zápisy a ponechání této činnosti pouze notářům. Ti ji podle exekutorů nebudou však schopni zvládnout.

Paradoxem navrhované změny je to, že vlastně nic neřeší. Exekutorské úřady přijdou o pravomoc sepisovat exekutorské zápisy a ty samé zápisy budou dělat notáři, jen pod jiným názvem. Vůbec nerozumím tomu, proč by k této změně mělo dojít, exekutoři sepisují exekutorské zápisy od samého počátku své existence v roce 2001, sděluje Robert Runták, ředitel Exekutorského úřadu Přerov JUDr. Tomáše Vrány.

Stejný názor mají i další exekutorské úřady. Nevím, zda je plánované opatření namířeno proti exekutorům, ať již z důvodů politických či jiných, ale nejcitelněji je pocítí věřitel, který bude nucen čekat na řešení své pohledávky déle, říká soudní exekutor Jan Grosam, podle kterého právě možnost volby způsobu řešení pohledávek rozhýbala v posledních letech vymahatelnost práva. Čeští občané mají při zajištění svých pohledávek svobodnou volbu a pokud bude jejich půjčka podmíněna a posílena zárukou, je jedno, zda ji s nimi sepíše exekutor či notář. Vždy si vyberou toho, kdo jim tuto službu poskytne pružně a kvalitně, dodává.

Proti změně legislativy se staví i Asociace realitních kanceláří, která považuje případné odnětí zápisů exekutorům za krok špatným směrem, který může výrazným způsobem zasáhnout do vymahatelnosti práva. Monopolizací práce notářů by podle asociace prakticky zmizela v této oblasti zdravá konkurence. Podobně se vyjadřuje také Asociace inkasních agentur ČR. U zápisů je zejména potřeba jednat rychle a podepsat ho třeba v týž den, kdy se na obsahu dlužník s věřitelem dohodli. Naše zkušenost ukazuje, že exekutoři tuto flexibilitu mají, tvrdí Vladimír Gazárek, prezident asociace. Čtěte také: Pořadí i výši exekučních srážek ze mzdy stanoví zákon. Kdo se v tom má ale vyznat?

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).