Hlavní navigace

Exportéři neuspěli u ČNB s žádostí, aby zakročila proti silné koruně

27. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zástupci Asociace exportérů patrně neuspěli s žádostí, aby centrální banka snížila úroky a zabránila tak dalšímu posilování koruny. Guvernér (Zdeněk) Tůma ubezpečil představitele Asociace exportérů, že kurz koruny je důležitým vstupním parametrem při měnovém rozhodování bankovní rady, zároveň však zdůraznil, že zákonným cílem ČNB je cenová stabilita, uvedl tiskový odbor centrální banky po jednání zástupců exportérů s představiteli České národní banky.

Na negativní dopady posilujícího kurzu koruny na jejich podnikání upozorňují čeští exportéři už dlouho. Vývozci totiž kvůli silné koruně přicházejí o stamiliony korun a někteří musí dokonce omezovat výrobu či propouštět. Předseda Asociace exportérů Jiří Grund na dnešním jednání zmínil, že vedle exportérů snižuje silná koruna příjmy také například hotelům se zahraniční klientelou a snižuje i reálnou výši dotací z EU.

Koruna k euru meziročně posílila o 17 procent. Představitelé ČNB se s Asociací exportérů shodují především v tom, že rychlost posilování kurzu koruny nekoresponduje se zvyšováním produktivity práce a jeho současná úroveň neodpovídá stavu ekonomiky, uvádí centrální banka. Analytici se s exportéry shodují v tom, že zpevňování měny z posledních týdnů není podloženo makroekonomickými daty a stojí za ním spekulativní motivy.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).