Hlavní navigace

exPRESS: Česko bude šrotovat, pomůže to ekonomice?

11. 9. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Propad české ekonomiky se podle statistiků zastavil. Čeští poslanci však přirozenému ekonomickému vývoji nevěří a přehlasovali veto prezidenta týkající se šrotovného. Obrovské zadlužení státu tak bude dál bobtnat.

Šrotovné je schváleno, ale platit začne na pokyn vlády »

K zavedení šrotovného je opět blíže. Poslanecká sněmovna totiž těsnou většinou přehlasovala prezidentské veto sociálnědemokra­tického zákona, který ho umožňuje.

Zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, v němž je zakomponováno také šrotovné, slibuje třiceti tisícový příspěvek na nákup nového automobilu s cenou do půl milionu. Nárok by na něj měl vzniknout ale pouze tehdy, pokud se zároveň s koupí nového vozu lidé zbaví automobilu staršího deseti let.

Datum, od kterého by se mělo šrotovné vyplácet, není stanoveno. Zákon totiž ponechává rozhodnutí na vládě. Ta jej může odstartovat vydáním nařízení. Zákon, který se 101 poslancům podařilo „protlačit“, slibuje také vyšší dávky v nezaměstnanosti, vyšší přídavky na děti a vyšší daňovou slevu na dítě.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Ekonomika zastavila propad, ale nezaměstnanost dále roste

Údaje o hospodaření za druhé čtvrtletí roku 2009 zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Z šetření vyplývá, že se propad ekonomiky již dále neprohlubuje. Oproti loňsku však HDP pokleslo o 5,5 procenta. Nezaměstnanost narostla na 8,5 procent.

Příští rok se rekordně zadlužíme

Návrh rozpočtu na příští rok s nevídaným schodkem 230 miliard korun včera přijala vláda. Jednání okolo výdajů a příjmů na rok 2010 však nekončí. Ve středu 16. září kabinet opět zasedne, aby rozhodl, kde se bude šetřit. Ministři se totiž neshodli na úsporných balíčcích, které by mohly deficit snížit až na 165 miliard korun.

Zahraniční obchod skončil v červenci opět s vysokým přebytkem, analytici ale zvedají varovný prst

Obchodní bilance skončila v červenci opět v přebytku. Jak dnes informoval Český statistický úřad, zahraniční obchod dosáhl v tomto měsíci celkového přebytku 12,3 miliard korun, což je meziročně o 5,7 miliardy korun lepší výsledek.

Inflaci přiživuje drahá elektřina, ale brzdí levné potraviny

Spotřebitelské ceny meziročně zpomalily svůj růst z 0,3 procent na 0,2 procent. Úroveň cen tlačily dolů tabákové výrobky a potraviny. Nahoru je oproti tomu posunovaly především ceny nájemného, elektřiny, tepla a teplé vody. Aktuální údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

K bankrotu přivedla krize přes dva tisíce podnikatelů

Insolvenční návrhy se podle společnosti Credireform od začátku roku do konce srpna 2009 dotkly přes 5700 podnikatelů. Creditreform zaznamenal u počtu insolvenčních návrhů na živnostníky a PO dokonce 103procentní zvýšení.

Krize podle manažerů poleví až v příštím roce

Čeští manažeři se z 87 procent shodují na tom, že domácí ekonomika ještě z krize nevyšla. Největší podíl na tom má slabá poptávka a ztížená situace malých a středních podniků. Říkají to výsledky průzkumu společnosti SC&C.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Spor Budějovického Budvaru o značku „BUD“ se opět rozhořel

Značka BUD přidělává vrásky na čele Budějovickému Budvaru. Lucemburský Evropský soudní dvůr zpochybnil nárok pivovaru na výhradní používání značky Bud. Podle rozsudku značka „Bud“ nemůže být v EU chráněna na základě dvoustranných smluv mezi státy. Smlouvám je totiž nadřazené unijní právo, jenže Budvar tuto značku v seznamu chráněných výrobků Evropské unie zaregistrovanou nemá.

Cloud 22 temata

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Každá pracovní cesta se posuzuje samostatně

Při pracovní cestě, která trvá méně než 5 hodin, se stravné obecně neposkytuje. Jestliže však zaměstnanec nemá nárok stravovat se obvyklým způsobem, je možné v souladu s § 173 odst. 2 zákoníku práce poskytnout stravné i v tomto případě. A to ve výši spodní hranice stanovené pro pracovní cestu 5 až 12 hodin.

Daň z příjmů daňový základ neovlivní

Každý živnostník, který provozuje podnikatelskou činnost, podává přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Podnikatel, který zaplatí daň z příjmů ze svého zisku, uhrazenou daň považuje za výdaj, který nebude ovlivňovat příští základ daně z příjmů.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).