Hlavní navigace

exPRESS: Internetové obchody porušují zákon

26. 3. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Z kontroly vyplynulo, že téměř osmdesát procent internetových obchodů porušuje zákon. Právníci zase varují, že nezkušenost s elektronickou komunikací může firmy v souvislosti s datovými schránkami připravit o miliony korun.

Tři čtvrtiny e-shopů porušily předpisy

Více než tři čtvrtiny internetových obchodů porušují zákon. Vyplynulo to z kontrol e-shopů, které v únoru uskutečnila České obchodní inspekce (ČOI). Z celkového počtu 57 kontrol zjistila ČOI nějaké pochybení v 44 případech, což činí 77,2 %..

Kontroly se hlavně soustředily na dodržování povinností spojených s informováním zákazníka o právu odstoupení od kupní smlouvy a dalších důležitých informací. Právě neposkytování informací zákazníkovi tvořilo nejčastější prohřešek internetových obchodů. E-shopy především neinformovaly o právu na odstoupení od koupě a možnostech reklamace. V několika případech pak chyběly k výrobkům návody v českém jazyce či chyběly informace o provozovateli obchodu.

Jak upozorňuje inspekce, vyskytly se i případy, kdy v nabídce e-shopu byly uvedeny ceny bez DPH či kdy avizované slevy na jednotlivé druhy zboží neodpovídaly realitě. Za odhalené porušení předpisů uložila ČOI pokutu v celkové hodnotě 19 000 Kč a 30 případů předala do správního řízení.

exPRESS - Koleje 01
Finance

Přezíravý přístup k datovým schránkám může způsobit milionové škody

Unie podnikových právníků požaduje zpřesnění právní úpravy ohledně datových schránek. Podle unie může nezkušenost a neznalost principů elektronické komunikace poškodit firmy a připravit je až o miliony korun. Zkušenosti s využíváním datových schránek mají totiž zatím jak firmy, tak veřejné orgány minimální. Navíc v praxi existují nejednotné názory na potřebné náležitosti datových zpráv. Problémy se pojí také s elektronickým podpisem.

ČNB nepřekvapila, úrokové sazby ponechala

Česká národní banka nepřekvapila. Bankovní rada na svém čtvrtečním zasedání ponechala úrokové sazby na stávajících hodnotách. Základní repo sazba tak zůstala na svém historickém minimu 1 %.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Evropská komise Česku: Proveďte urychleně reformy

Evropská komise ve své zprávě zkritizovala veřejné finance České republiky. Podle komise se v letech 2011 a 2012 značně zpomalí tempo zlepšování českého strukturálního schodku a to navzdory tomu, že ekonomika by již měla růst. Evropské komisi rovněž vadí absence opatření, které by přinesly snížení vládních výdajů.

Podnikatelé chtějí změnit zákon o veřejných zakázkách

Zákon o veřejných zakázkách by se měl změnit,shodli se na společném jednání zástupci Hospodářské komory ČR a Americké obchodní komory ČR. Do diskuzí ohledně podoby nového zákona chtějí obě komory zapojit také politické strany a další podnikatelské sva­zy.

Cloud 22 temata

exPRESS - Koleje 03
Provoz, daně a rozjezd

Pozor na falešné antiviry, jejich počet exponenciálně ros­te

Množství falešných antivirů a antispywarových programů se za poslední rok více než zdvojnásobilo. Například ve Spojených státech se s tímto problémem setkalo necelých 70 000 uživatelů. Za poslední dva roky vzrostl počet těchto podvodných programů dokonce o 660 %. Odborníci upozorňují, že jde o výhodný byznys, na kterém se dají vydělat stamiliony dolarů.

Krize přinesla i řadu pozitiv

Ekonomická recese přinesla kromě negativních věcí také řadu pozitivních změn. Firmám například umožnila zrevidovat jejich stávající procesy a uvolnila ruce manažerům při aplikaci nutných nákladových úspor. Krize rovněž motivovala společnosti ke zlepšení kvality jejich obchodního modelu. Shodli se na tom účastníci konference „Benefits of the credit crunch“, kterou v Praze uspořádala globální Asociace profesních účetních ACCA ve spolupráci s PwC Business Academy.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Anketa

Co si myslíte o podnikání po dosažení důchodového věku?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).